Szczotkowanie ciała na sucho – dlaczego warto szczotkować skórę?

Szczotkowanie ciała na sucho pobudza krążenie, wygładza oraz ujędrnia. Szczotkowanie na sucho trzeba jednak wykonać w odpowiedni sposób. Jak? Zobacz przewodnik i porady

Szczotkowanie ciała na sucho to rodzaj masażu, który można wykonywać zarówno przed kąpielą, jak i rano. Czy szczotkowanie przynosi same korzyści? Nie wierzyłam, póki nie przekonałam się na własnej skórze, która odwdzięczyła się za takie ciałodbanie przyjemną gładkością oraz poprawą jędrności. Szczotkowanie ciała na sucho polubiłam do tego stopnia, że zaczęłam wręcz wyczekiwać tego wieczornego rytuału pielęgnacyjnego. Zwłaszcza, gdy był zwieńczony aplikacją ulubionego olejku nawilżającego.

Szczotkowanie na sucho – korzyści

Gładka skóra

Chciałoby się rzec, supergładka 😉 Dzięki szczotkowaniu skóra staje się bardziej napięta i gładka w dotyku. Zauważalnie poprawia się także jej koloryt. W końcu szczotkowanie na sucho jest rodzajem peelingu, który działa złuszczająco – pomaga usnąć martwy naskórek.

Znaczna poprawa jędrności

Skoro skóra staje się bardziej napięta, cellulit staje się mniej widoczny. Szczotkowanie działa jak detoks dla naszej skóry – poprawia krążenie i odprowadzenie limfy, dzięki czemu sprzyja oczyszczaniu z toksyn. Ponadto efekt złuszczający sprawia, że skóra lepiej przyjmuje wszelkiego rodzaju olejki i balsamy, co dodatkowo wpływa na poprawę jędrności.

Zapobieganie rozstępom

Regularne szczotkowanie na sucho sprawia jest też ważnym elementem profilaktyki przeciw rozstępom. Skóra staje się bardziej elastyczna i mniej podatna na rozciąganie.

Pomaga pożegnać wrastające włoski

Jeśli problem wrastających włosków po depilacji Was dotyczy, to dobra wiadomość – szczotkowanie na sucho pomaga „wydobyć” włoski na powierzchnię skóry, zapobiegając nieprzyjemnym podrażnieniom.

Rozluźnienie po treningu

Szczotkowanie ciała doskonale odpręża i pomaga rozluźnić mięśnie, dlatego tak przyjemnie działa zarówno po całym dniu spędzonym za biurkiem, jak i po treningu.

Jak poprawnie wykonać szczotkowanie na sucho?

Masaż wykonujemy zawsze w kierunku serca, czyli od stóp, kierując się do tułowia. Wiele pań jest fankami masażu dekoltu oraz twarzy w ten sposób, ale w moim odczuciu skóra w tych miejscach jest zbyt wrażliwa na szczotkowanie. Liczy się przede wszystkim wyczucie – możesz spróbować masażu w tych obszarach, ale jeśli sprawia Ci to dyskomfort, odpuść.

Ja skupiam się na dolnych partiach ciała, brzuchu i ramionach. Musisz postarać się, aby ruchy szczotki były delikatne – na początku możesz ją lekko sunąć po ciele, dopiero po kilku razach dostosujesz odpowiedni dla siebie nacisk. Pamiętaj, aby brzuch masować delikatniej, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Masaż ramion zaczynamy natomiast od dłoni, prowadząc szczotkę ku górze.

Mnie na początku brakowało trochę wyczucia w szczotkowaniu, więc trochę cierpiałam 😉 Generalnie warto wiedzieć, że te początki mogą nie być zbyt przyjemne, ale nie warto się zniechęcać – po kilku razach, podobnie jak ja, przepadniesz 😉

Kiedy zauważysz pierwsze efekty?

Pierwsze efekty w postaci jędrnej, gładkiej skóry i poprawy kolorytu zauważysz już po 1-2 tygodniach regularnego szczotkowania nawet po 5 min. dziennie.

Czytaj także:

Jak wybrać szczotkę?

Liczy się włosie, które musi być naturalne (włosie syntetyczne może podrażniać skórę). Ja sięgam po szczotki z włosiem roślinnym, choć uznaje się ja za odrobinę twardsze od zwierzęcego, np. z konia. Podsumowując – idealna szczotka jest najlepiej wegańska, wykończona w drewnie i z uchwytem ułatwiającym masaż.

Swojego ulubieńca znalazłam w KREM DE LA KREM – szczotka z drewna bukowego i roślinnego włókna agawy tampico. Przy okazji ładnie się prezentuje.

https://www.instagram.com/p/CBVuoPMpNdB/?utm_source=ig_web_copy_link

Jak dbać o szczotkę?

Raz w tygodniu wystarczy przemyć włosie wodą z łagodnym środkiem myjącym. Zaleca się także dodatek olejku z drzewa herbacianego, który działa odkażająco. Szczotkę suszymy włosiem do dołu i uwaga – pamiętamy, by nie zamoczyć jej drewnianej części!

Przeciwwskazania do szczotkowania na sucho

Wszelkiego rodzaju otwarte ranki i stany zapalne skóry są przeciwwskazaniem do szczotkowania skóry. Jeśli więc mamy świeże blizny, cierpimy na łuszczyce czy alergie skórne, powinniśmy zrezygnować z tego rodzaju masażu. Przeciwwskazaniem do szczotkowania są również żylaki.

Uwaga! podczas szczotkowania należy omijać wystające pieprzyki i znamiona, aby ich nie zdrapać przez przypadek.

Moja propozycja dla Ciebie

Wieczorne szczotkowanie możne stanowić przyjemną część codziennego rytuału pielęgnacyjnego. To naprawdę fajny sposób na relaks! Zrób coś dla siebie! Zapal ulubioną świecę zapachową, włącz relaksującą muzykę, weź dłuższą kąpiel… i nie zapomnij o kosmetyku pielęgnacyjnym! Za duet idealny uważam połączenie szczotkowania i relaksującego oleju do ciała z płatkami róży Veoli Botanica. Bogaty i odżywczy, szybko się wchłania, a jego zapach jest naprawdę piękny i odprężający…


signature
Previous
Muffiny z fasoli – przepis na bezglutenowe muffinki czekoladowe
Szczotkowanie ciała na sucho – dlaczego warto szczotkować skórę?