Żel aloesowy to jeden z uniwersalnych produktów naturalnych, który za sprawą swoich właściwości nie tylko nawilża skórę, ale również przyspiesza proces jej regeneracji. Żel aloesowy przeznaczony jest do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Gdzie kupić żel aloesowy i jak wybrać najlepszy?
Żel aloesowy, czyli mała wielka pielęgnacja
Znacie ten patent z przykładaniem łodyżki aloesu do zaczerwienionego miejsca na skórze, gdzie toczy się stan zapalny? To stary patent stosowany nie tylko przez nasze babcie, ale też… starożytnych! To oni jako pierwsi docenili dobroczynne właściwości aloesu i stosowali jego miąższ miejscowo na skórę w celu przyspieszenia procesu gojenia się ran.
Przeciwzapalne właściwości aloesu sprawiły, że zdobył ogromne uznanie w kosmetyce. Zawierające go produkty mają korzystny wpływ na cerę trądzikową oraz wspomagają leczenie łuszczycy. Nie tylko stosowanie zewnętrzne tej rośliny przynosi sporo korzyści − ostatnio mówi się coraz więcej o dobrodziejstwach płynących z picia soku aloesowego.
Żel aloesowy – dla kogo?
Żel aloesowy poleca się osobom posiadającym cerę tłustą i skłonną do wyprysków, a także wszystkim doświadczającym wszelkiego rodzaju podrażnień skórnych na tle alergicznym. Aloes łagodzi i przyspiesza proces regeneracji skóry. Sprawia, że mniej swędzi i piecze.
Żel aloesowy mogą stosować wszystkie osoby, które pragną nawilżyć swoją skórę i zregenerować włosy. Biorąc pod uwagę ilość zastosowań żelu aloesowego (rozrabianie maseczek, jako serum pod makijaż, jako środek łagodzący skutki oparzeń i ukąszeń komarów) i jego stosunkowo niską cenę, jest to produkt wart grzechu i polecam go nie tylko fanom naturalnej pielęgnacji.
Czytaj: Hydrolaty (wody kwiatowe) – jak stosować i dobierać do typu cery?
Właściwości żelu aloesowego
Aloes odznacza się wysoką zawartością witamin i minerałów, a także enzymów, polisacharydów aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Aloes zawiera ponadto witaminy z grypy B, a także witaminę E, C i substancje mineralne, takie jak: fosfor, wapń, miedź, magnez, cynk, potas, żelazo, mangan, chrom.
Żel aloesowy wspomaga leczenie egzemy i łuszczycy. Doskonale odbudowuje uszkodzoną tkankę − przyspiesza proces gojenia skóry, łagodzi obrzęki i działa antybakteryjnie. Wykazuje również skuteczne działanie w przypadku grzybicy, trudno gojących się ran oraz odmrożeń.
Organiczne związki zawarte w soku aloesowym wpływają ochronnie i przeciwzapalnie na skórę. Przecieranie twarzy wacikiem nasączonym sokiem pomaga ograniczyć wydzielanie sebum i walczyć z niedoskonałościami cery.
Podobnie w przypadku łuszczycy – wystarczy jedynie przykładać nasączone sokiem aloesowym waciki na zmienione chorobowo miejsca, by po pewnym czasie regularnego stosowania poczuć znaczącą poprawę kondycji skóry.
6 zastosowań żelu aloesowego
- dodatek do maseczek
Żel aloesowy idealnie sprawdza się do rozrabiania maseczek − możemy go użyć zamiast oleju bazowego i porcji hydrolatu. Reguluje wydzielanie sebum, koi i nawilża. Uwielbiam go w połączeniu z zieloną glinką i spiruliną 🙂
Zobacz moje przepisy na maseczki do cery tłustej
- naturalna kuracja przeciwłupieżowa
Żel aloesowy dobrze radzi sobie z wszelkiego rodzaju problemami skórnymi, dlatego warto go wypróbować, gdy borykamy się z łupieżem. Regularne wmasowywanie w skórę głowy porcji żelu aloesowego (porcja wielkości orzecha laskowego) regeneruje skórę głowy i poprawia kondycję włosów. Żel aloesowy ma działanie przeciwgrzybicze, dzięki czemu wspomaga leczenie łupieżu łojotokowego. Najlepiej radzi sobie jednak z tzw. łupieżem suchym będącego wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji włosów.
Żel wmasowujemy w skórę głowy i zostawiamy na ok. 30 minut po czym zmywamy. W tym czasie końcówki możemy potraktować odżywczą maseczką.
- łagodzący kompres po ukąszeniach owadów
Gdy wszelkie sposoby na walkę z komarami zawiodą i w końcu dopadnie nas krwiożercza bestia żel aloesowy bywa nieoceniony – doskonale łagodzi skutki ukąszeń komarów (mam wrażenie, że zaczerwienienie znika w kilka chwil). Świetnie spisuje się również w przypadku oparzeń słonecznych − schłodzony w lodówce żel aloesowy przynosi natychmiastową ulgę podrażnionej, piekącej skórze.
Zobacz:
Naturalne kremy przeciwsłoneczne – 15 filtrów z dobrym składem [PRZEGLĄD]
- jako baza pod makijaż
Żel aloesowy wchłania się błyskawicznie, a przy tym dobrze nawilża skórę. Odrobina żelu aloesowego wklepana tuż po aplikacji kremu na dzień idealnie przygotowuje skórę do dalszych zabiegów − ten trik docenią zwłaszcza fanki makijażu mineralnego, ponieważ podkład mineralny lepiej rozprowadza się na skórze i − zdaniem niektórych − makijaż jest trwalszy.
- S.O.S. dla skóry wymagającej odżywienia i alergicznej
Żel aloesowy działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się niewielkich ran. O ile nie jesteśmy uczuleni na aloes i sięgamy tylko po wysokiej jakości żele bez konserwantów i drażniących substancji zapachowych, możemy w pełni korzystać z łagodzących właściwości żelu aloesowego w przypadku łuszczycy, pokrzywek czy rumienia.
Żel aloesowy działa też jak odżywcze serum dla cery zmęczonej i odwodnionej. Gruba warstwa żelu nakładana wieczorem na przetartą hydrolatem skórę potrafi niekiedy zdziałać cuda 😉 Często mam wrażenie, że następnego dnia cera jest bardziej promienna a niedoskonałości mniejsze. Wszystkie kobiety, które rano budzą się z widoczną ilością sebum na czole powinny wypróbować wieczorny rytuał z żelem aloesowym w roli głównej.
- kompres na opuchliznę pod oczami
Niewielka ilość schłodzonego żelu aloesowego wklepywana w skórę pod oczami pomaga zniwelować opuchliznę oraz zmniejszyć estetyczną zmorę wielu z nas − cienie.
Jak wybrać dobry żel aloesowy?
Minimum 90 % wyciągu z aloesu, bez szkodliwych konserwantów, sztucznych zapachów i dodatkowych bajerów − to podstawowa zasada, jaką należy kierować się przy wyborze żelu aloesowego.
Bacznie przeglądać składy produktów powinni przeglądać zwłaszcza alergicy, którzy zamierzają stosować żel aloesowy w celach łagodzących i wspomagających regenerację skóry przy różnych schorzeniach.
Polecam żel aloesowy Equilibra (27 zł /150ml) ze względu na dobry skład produktu oraz Aloe Vera Gel 100% Organic Heaven (31,50 zł/150ml), który ma najprostszy skład i w 99,9% składa się z czystego miąższu.
Na uwagę zasługuje również nowość od Sylveco − Regenerujący żel do twarzy, ciała i włosów Aloesove (26 zł/250 ml), choć jego skład nie jest już taki prosty, jak w przypadku powyższych produktów.
Składniki/INCI: Aqua, Glycerin, Propanediol, Panthenol, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Ginkgo Biloba Leaf Extract, Hydroxyethylcellulose, Sodium Alginate, Allantoin, Lavandula Angustifolia Oil, Citrus Aurantium Dulcis Oil, Pelargonium Graveolens Oil, Rosmarinus Officinalis Oil, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid, Limonene, Linalool, Citronellol, Geraniol.
Żel jest wzbogacony w ekstrakt z miłorzębu japońskiego oraz naturalne olejki eteryczne: olejek geraniowy, lawendowy, pomarańczowy i rozmarynowy. Jeśli mamy alergię na powyższe olejki eteryczne i drażni nas dodatek popularnych substancji zapachowych: Limonen, Linalol, Cytronellol, Geraniol, Alkohol benzylowy, powinniśmy wybrać żel z prostszym składem, np. Equlibra.
Jeśli zależy nam na regenerującym, leczniczym działaniu żelu powinniśmy też raczej unikać popularnych propozycji, takich jak: Holika Holika czy Skin 79. Dlaczego?
Popularne żele aloesowe: Holika Holika i Skin 79 − warto?
Skin 79, Aloe Aqua Soothing Gel (ok. 50 zł/300 g)
Choć na pierwszym miejscu w składzie znajdziemy sok z liści aloesu, a cały produkt zawiera dodatkowe ekstraty, m.in. z malwy, mięty pieprzowej czy przetacznika leśnego, który dodatkowo przyspiesza regenerację skóry, nie obejdziemy się bez dodatkowych bajerów, takich jak: Disodium EDTA – substancja konserwująca, która może wywoływać podrażenienia, Phenoxyethanol – konserwant, który może być absorbowany przez skórę i wykazywać toksyczne działanie oraz Polysorbate 20, który może być zanieczyszczony formaldehydem.
Gdyby nie te dodatki (i dość intensywny perfumowany zapach) żel byłby idealny. Producent deklaruje na opakowaniu 99,4% miąższu aloesowego. Czy to możliwe, aby cała reszta składników zajmowała tylko 0,6%? Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie.
Holika Holika Aloe 99% Soothing Gel (35 zł / 250 ml)
W porównaniu z żelem od Skin 79 Holika Holika zamkniętym w boskim opakowaniu wypada zdecydowanie lepiej, choć też nieidealnie.
Na pierwszym miejscu składu znajdziemy mnóstwo ekstraktów: oprócz tego z liści aloesu, mamy ekstrakt z kwiatu lotosu, ekstrakt z ziela centella asiatica, ekstrakt z pędów bambusa czy ogórka. Wszystkie wspomagają działanie aloesu – są przeciwbakteryjne i stymulują produkcję kolagenu. Skład byłby super, gdyby nie kontrowersyjny PEG-60 (do jego produkcji używany jest tlenek etylenu, który jest rakotwórczy) oraz wspomniany wyżej Phenoxyethanol.
Mając większą świadomość składów popularnych żeli aloesowych, możemy wybrać kosmetyk spełniający nasze oczekiwania 🙂
Gdzie kupić żel aloesowy?
Te popularne, jak Holika Holika czy Skin 79 dostaniemy w wielu drogeriach, m.in. Hebe czy Kontigo. Equiibra jest natomiast dostępna (ku mojemu zdziwieniu) w sieci sklepów Leclerc. Aloesove powoli zaczyna gościć na drogeryjnych półkach, a Organic Heaven zawsze zamawiałam przez internet. Żele aloesowe dostaniemy również w większości naturalnych drogerii, np. Bioorganika.
A Wy macie swój ulubiony żel aloesowy? 🙂