Olejek z drzewa herbacianego stosowany na skórę to pielęgnacyjny hit! Olejek herbaciany to panaceum na m.in. trądzik i grzybicę. Poznaj właściwości i zastosowania, dzięki którym zapragniesz mieć olejek z drzewa herbacianego w swojej kosmetyczce.
Olejek z drzewa herbacianego − właściwości
Olejek z drzewa herbacianego (Tea Tree Oil) pozyskuje się z liści drzewa rosnącego w Australii i Nowej Zelandii o łacińskiej nazwie Melaleuca alternifolia. Do Europy przywieziono je w drugiej połowie lat 30., gdzie szybko zyskały status rośliny leczniczej. Myląca może być nazwa olejku, ponieważ nie ma ona nic wspólnego z herbatą. Napar z liści tego drzewa zastępował marynarzom prawdziwą herbatę i ponoć stąd wzięła się nazwa.
Olejek herbaciany produkuje się z liści i małych gałązek drzewa (a właściwie drzewka, ponieważ swoimi rozmiarami bardziej przypomina krzew 🙂 ) przy zastosowaniu destylacji parowej.
Więcej o właściwościach i zastosowaniu olejków eterycznych przeczytasz TU.
W olejku z drzewa herbacianego odkryto dotychczas ponad 100 różnych składników odpowiedzialnych za jego silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Czyni to z niego skuteczny środek wspomagający leczenie różnego rodzaju infekcji, w szczególności górnych dróg oddechowych, dlatego inhalacje z jego dodatkiem poleca się osobom cierpiącym na zapalenie zatok, uciążliwy kaszel czy zapalenie gardła.
Ten silny i skuteczny antyseptyk ze względu na swoje właściwości znalazł szerokie zastosowanie w dermatologii. Pomaga w leczeniu m.in. grzybic i trądziku. To jednak nie wszystko… Jak możemy wykorzystać olejek herbaciany w pielęgnacji?
Zobacz: Domowe sposoby na komary. Przepis na spray na komary [moje wystąpienie w „Pytanie na Śniadanie”]
Olejek z drzewa herbacianego na skórę − 6 przydatnych zastosowań
Olejek z drzewa herbacianego możemy nakładać bezpośrednio na skórę, bez „rozcieńczenia” w oleju bazowym. Przed jego zastosowaniem warto jest jednak wykonać test alergiczny i niewielką ilość nanieść na skórę przedramienia lub za uchem, żeby sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja uczuleniowa.
Olejek z drzewa herbacianego nakłada się miejscowo na zmiany skórne, bez spłukiwania. Należy uważać jedynie, aby nie stosować go na otwarte rany i unikać kontaktu z oczami (bo naprawdę będzie bolało… 😉
Olejek z drzewa herbacianego na trądzik
Olejek z drzewa herbacianego przenika przez skórę, neutralizując bakterie wywołujące zmiany trądzikowe. Znajdziemy go w składzie wielu kosmetyków przeznaczonych do cery skłonnej do wyprysków, takich jak toniki czy kremy. Olejek z drzewa herbacianego łagodzi stany zapalne i reguluje wydzielanie sebum.
Jak?
Aplikuj go punktowo na wypryski co wieczór (stosuję tę praktykę zawsze, gdy dopadają mnie niedoskonałości cery, i jest niezawodna. Olejek z drzewa herbacianego to najlepszy produkt punktowy na wypryski, jaki kiedykolwiek miałam 🙂 ), dodawaj kilka kropli do ulubionego kremu. Możesz też zrobić raz w tygodniu tonizującą maseczkę z dodatkiem olejku.
Przepis: pół miarki zielonej glinki, 2 łyżki żelu aloesowego, hydrolat do uzyskania jednolitej konsystencji, 3 krople olejku z drzewa herbacianego.
Składniki mieszamy (tylko nie metalowym przyrządem, bo to dezaktywuje działanie glinki!) i nakładamy na twarz na 10-15 minut.
Więcej przepisów na maseczki do cery tłustej znajdziesz TU.
Jeśli nie chcesz nakładać olejku punktowo i wolisz zacząć od wersji soft, możesz zaopatrzyć się w krem przeznaczony do cery skłonnej do wyprysków z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego.
Olejek z drzewa herbacianego na choroby stóp i paznokci (grzybica, onycholiza)
Na wyleczenie grzybicy potrzeba czasu i cierpliwości, ponieważ − aby pozbyć się jej do końca − płytka całkowicie musi odrosnąć. Wykazano, że regularne stosowanie olejku z drzewa herbacianego daje lepsze efekty niż używanie popularnego klotrimazolu. Pomaga zahamować rozwój drobnoustrojów i pozbyć się nieestetycznych zmian.
Olejek z drzewa herbacianego świetnie radzi sobie w przypadku onycholizy − choroby paznokcia, która charakteryzuje się odstawaniem płytki paznokcia od łożyska. Brzmi fatalnie? Nie tylko brzmi 😉 Wiem, ponieważ przechodziłam przez jej wczesne stadium po nieprawidłowo wykonanym manicurze. Może teraz trudno w to uwierzyć, ale byłam kiedyś fanką tzw. żelowych paznokci, lecz w pewnym momencie zaczęłam mieć alergię na stosowany w środkach do robienia żeli i hybryd formaldehyd.
Palce puchły, robiły się czerwone i swędziało tak, że miałam ochotę zerwać z siebie dopiero co zrobione paznokcie w fikuśne wzorki 🙂 Potem pojawiła się onycholiza. Gdy tylko zauważyłam jej symptomy, zaczęłam wlewać olejek z drzewa herbacianego pod paznokcie. Codziennie. Dwa razy dziennie. Pomogło.
Jak?
Wystarczy dwa razy dziennie przez minimum dwa miesiące smarować olejkiem zainfekowane grzybicą paznokcie. W przypadku onycholizy odwracamy dłoń i w powstałą z paznokcia „miseczkę” zakraplamy olejek. Trzymamy tak chwilę. Czynność powtarzamy rano i przed snem, dopóki nie zaobserwujemy, że objawy zniknęły.
Olejek z drzewa herbacianego na przetłuszczające się włosy
Olejek z drzewa herbacianego łagodzi stany zapalne skóry głowy i reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu zapobiega przetłuszczaniu się włosów.
Jak?
Dodawaj olejek do porcji szamponu lub stosuj wcierki (wymieszaj z wybranym olejem bazowym i wetrzyj w skórę głowy).
Olejek z drzewa herbacianego na łuszczycę
Olejek z drzewa herbacianego wspomaga leczenie łuszczycy. Działa przeciwzapalnie i przyspiesza proces gojenia się naskórka.
Jak?
Stosuj solo lub dodaj kilka kropli do masła shea, które zamierzasz rozsmarować na skórze.
Olejek z drzewa herbacianego jako środek do dezynfekcji
Bakteriobójcze właściwości olejku czynią z niego specyfik porównywalny do drogeryjnych środków antybakteryjnych do odkażania rąk. Łącząc go z wodą i przemywając dłonie, uzyskamy podobne działanie.
Olejek z drzewa herbacianego na nadmierną potliwość
Olejek z drzewa herbacianego zabija bakterie odpowiedzialne za przykry zapach potu. Przecieranie nim skóry pod pachami pomoże również zapobiec nadmiernemu poceniu się (olejki eteryczne stanowią nieodzowny składnik wielu naturalnych dezodorantów).
Jak?
Dwie krople olejku herbacianego rozprowadź na czystą skórę pod pachami przed nałożeniem łagodnego dezodorantu.
Jakie olejki eteryczne wybierać?
Przede wszystkim prawdziwe 🙂 Oznacza to, że na opakowaniu powinna widnieć nazwa, że jest w 100% pochodzenia naturalnego. Stosowałam wiele różnych olejków, lecz najbardziej przypadły mi do gustu te z Ecospa i ostatnio Mokosh.
Jakie są Wasze doświadczenia z olejkiem z drzewa herbacianego? Znacie powyższe zastosowania? 🙂
