Wrzos jest rośliną leczniczą, o właściwościach rozkurczowych i moczopędnych. Napar z wrzosu działa też przeciwzapalnie, hamując rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym. Jak przygotować napar z wrzosu?
Wrzos na balkonie, wrzos w kubku
Wrzos to dla mnie nieodłączny atrybut zbliżającej się jesieni, który zachwyca gałązkami mieniącymi się różnymi odcieniami różu i fioletu. Uwielbiam na niego patrzeć podczas przechadzek po lesie i ozdabiać nim balkon (do domu raczej go nie przynoszę, bo według babci Jagódki wrzos w domu to pech 😉 Pomyślelibyście, że ta – postrzegana głównie w kategoriach ozdobnych – roślina ma szereg właściwości leczniczych?
Właściwości lecznicze wrzosu
W celach leczniczych wykorzystuje się kwiaty i górne części roślin. Wrzos zawiera 7% garbników, flawonoidy (kwercytynę i mirycetynę), hydrochinon, olejki eteryczne, kwasy organiczne oraz sole mineralne z dużą zawartością krzemionki i potasu.
- Wrzos ma przede wszystkim działanie moczopędne – pobudza pracę nerek i likwiduje obrzęki. Pomaga także wypłukiwać osad z nerek i dróg moczowych. Wspomaga leczenie schorzeń dróg moczowych.
- Działa rozkurczowo i usprawnia proces trawienia. Wspomaga produkcję i wydzielanie żółci.
- Preparaty z kwiatu wrzosu hamują rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym. Napar z wrzosu działa antyseptycznie i poleca się go w przypadku stanów zapalnych przewodu pokarmowego i układu moczowego. Stosuje się go przy nieżycie żołądka, biegunkach, niestrawności.
- Wrzos wykazuje także łagodne działanie uspokajające, dlatego możemy swobodnie dodawać go do domowych mieszanek kojących nerwy. Ja przygotowuję mieszankę z szyszek chmielu, melisy, wrzosu i lawendy.
Kiedy zbierać wrzos?
Wrzos zbiera się w chwili, gdy rozpoczyna się kwitnienie, czyli pod koniec sierpnia. Ścięte ziele suszy się w przewiewnych miejscach.
Jak przygotować napar z wrzosu?
W celach leczniczych 1.5 łyżki suszonych kwiatów wrzosu zalewamy dwoma szklankami wrzącej wody, parzymy pod przykryciem około 30 minut.
Pijemy pół szklanki 2 razy dziennie po jedzeniu jako środek odkażający drogi moczowe lub 30 minut przed posiłkiem jako regulujący trawienie.
Cena: za 50 g kwiatów wrzosu zapłacimy około 5 zł.
Przepis na kojącą, fioletową herbatkę na długie wieczory
Zmieszaj po łyżce ziół: kwiatów wrzosu, lawendy, melisy, szyszek chmielu, rumianku i po łyżce suszu owocowego: jagód i aronii.
Czytaj także:
Przepis na złote mleko – naturalny sposób na infekcję
7 naturalnych sposobów, na problemy ze snem
Czystek – właściwości i zastosowanie herbatki z czystka
Sok z aloesu – jak stosować? Dawkowanie soku z aloes
Ciekawostki o wrzosie
- Wrzos jest też zdrowym dodatkiem do miodu. Miód wrzosowy stosuje się przy dolegliwościach ze strony dróg moczowych i żołądka.
- Wrzos znajduje również zastosowanie w kosmetyce – dodawany do kąpieli działa ściągająco, łagodzi stany zapalne skóry i napięcie. Wrzos wchodzi też często w skład preparatów ziołowych do pielęgnacji ciemnych włosów.
- Wrzos w niektórych kręgach uznawany jest za roślinę magiczną – ponoć służył niegdyś do zaklinania dobrych duchów, a przesądy o nieszczęściach związanych z przyniesieniem wrzosu do domu pochodzą ze Skandynawii.
- Wrzos jest roślinnym symbolem Szkocji. Ponoć wrzosy stanowiły kiedyś pokarm dla owiec, a nawet barwiono nimi wełnę. Wykorzystywano także miotełki wrzosowe do zamiatania chat, a po pracy popijano wrzosowe piwo 😉
Przekonalibyście się do picia wrzosowej herbatki? A może już ją pijecie?