Wegańskie ciasto z karobem i dynią to doskonały pomysł na jesienny deser lub słodkie śniadanie. Przypadnie do gustu fanom korzennych wypieków − jest mocno aromatyczne i mocno orzechowe − oraz weganom − w przepisie nie ma jajek i mleka. Wegańskie ciasto z karobem i dynią robi się ekspresowo!
Sezon na dynię zachęca do kulinarnych szaleństw. Ostatnio odkryłam dynię na nowo − oprócz tradycyjnej zupy krem i pieczonej hokkaido z dipem − polubiłam ją w słodkich wypiekach. Jednym z moich ulubionych jest sernik dyniowy.
Purée z dyni świetnie smakuje występując zarówno w roli głównej deseru, jak i będąc drugoplanową nutą deseru. Zwykle mrożę kilka niewielkich porcji purée i wykorzystuję je potem do wypieków.
Przepis na wegańskie ciasto karobowe z dynią spodoba się wszystkim fanom zdrowych wypieków. Nie zawiera jajek oraz mleka, lecz w smaku zupełnie nie odbiega od tradycyjnych korzennych ciast. I ten cudowny zapach podczas pieczenia Oprócz purée z dyni, znajdziemy w nim orzechy, mąkę kokosową, banana, melasę i karob − ten ostatni jest cenionym produktem z gamy superfoods.
Karob inaczej nazywany jest mączką chleba świętojańskiego. Ten powstały ze zmielenia owoców drzewa karobowego proszek stanowi doskonały zamiennik kakao (przypomina je smakiem i wyglądem). Bez oporów mogą go stosować osoby uczulone na czekoladę. Karob przewyższa kakao pod względem składników odżywczych. Można go kupić w postaci proszku lub melasy (dostępny jest w sklepach ze zdrową żywnością i w alejkach z produktami BIO w supemarketach). Karob w postaci proszku doskonale sprawdza się we wszelkich wypiekach. Ma właściwości wiążące masę, co jest szczególnie istotne przy przepisach, gdzie nie używa się jajek. Bardzo lubię smak karobu w wypiekach. Dodaję go również do placuszków, owsianki oraz domowego budyniu.
Wegańskie ciasto z karobem i dynią
Składniki:
na formę keksową 30 cm
- 1 szklanka mąki kokosowej
- ½ szklanki mąki z brązowego ryżu
- ¼ szklanki karobu (mączki chleba świętojańskiego)
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika
- szczypta soli
- łyżeczka sody oczyszczonej
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- garść orzechów włoskich
- ½ szklanki oleju kokosowego (w postaci płynnej)
- 1 szklanka purée z dyni
- 1 dojrzały banan
- 2 łyżki melasy (lub syropu klonowego; można też dodać stewię)
- ok. 4 łyżki wody lub mleka roślinnego
Przygotowanie:
W misce mieszamy składniki suche (mąki, karob, sól, proszek, sodę, przyprawę do piernika). Składniki mokre (rozgnieciony widelcem banan, purée z dyni, olej kokosowy, melasę, wodę lub mleko roślinne) mieszamy dokładnie w drugiej misce i dodajemy do składników suchych. Dodajemy rozgniecione orzechy włoskie i mieszamy. (Jeśli masa jest bardzo gęsta, możemy dodać jeszcze odrobinę mleka roślinnego lub wody). Przekładamy do keksówki wyłożonej papierem i pieczemy ok. 50 minut w 180 stopniach.
Ciasto świetnie komponuje się z powidłami śliwkowymi lub masłem orzechowym − w tej wersji stanowi doskonałą propozycję na śniadanie.
Smacznego!