Syrop z cebuli to panaceum na schorzenia górnych dróg oddechowych. Przepis na syrop z cebuli jest bardzo prosty. Jak zrobić syrop z cebuli?
Cebula – naturalny antybiotyk o wielu zastosowaniach
Cebula, obok czosnku, zalicza się do naturalnych antybiotyków o silnym antyseptycznym i bakteriobójczym działaniu. To, że w czasie infekcji warto jeść czosnek i cebulę, większość z nas wyniosła z dzieciństwa. Założę się także, że również większość z nas pamięta smak syropu z cebuli − zmory z czasów szkolnych. Ja akurat bardzo lubiłam smak syropu z cebuli jako dziecko i będąc dorosłą kultywuję babcine tradycje, przygotowując często słoiczek syropu w okresie większej podatności na infekcje.
Cebula zawiera związki odkażające o działaniu antybiotycznym. Sprawdza się przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Zawiera kwercetynę, która wykazuje silne działanie przeciwutleniające. Uzupełnia także niedobory witaminy C, A, B1, B2, PP oraz mikroelementów, w tym cynku sprzyjającego budowaniu odporności przeciwwirusowej.
Syrop z cebuli na schorzenia górnych dróg oddechowych
Syrop z cebuli ma działanie przeciwzapalne i wykrztuśne. Sprawdza się przy różnego rodzaju stanach zapalnych górnych dróg oddechowych: zapaleniu gardła, zatok przynosowych, krtani, a także przy stanach zapalnych jamy ustnej, np. z powodzeniem zwalcza afty.
Oprócz właściwości zdrowotnych ogromną zaletą syropu z cebuli jest łatwy sposób przygotowania. Aby go zrobić, potrzebujesz tak naprawdę dwóch składników − cebuli oraz miodu (możesz użyć też cukru, ale polecam zdrowszą wersję z miodem, który też działa przeciwzapalnie).
Składniki ekstra, które możesz dodać do syropu z cebuli: kurkuma, korzeń imbiru, cytryna.
Jak zrobić syrop z cebuli?
- Obierz kilka cebuli (aby zbytnio przy tym nie cierpieć 🙂 możesz zmniejszyć wydzielanie substancji drażniących poprzez zmoczenie noża przed każdym krojeniem cebuli – nie będę się one wtedy ulatniały, tylko połączą się z wodą).
- Cebulę posiekaj, przełóż do przygotowanego wcześniej słoika (czystego, wyparzonego lub przetartego spirytusem) zalej obficie miodem.
- Całość odstaw na około pięć godzin (słoik może być uchylony, nie trzeba go zakręcać) aż cebula puści sok, zakręć słoik i wstrząśnij. Syrop gotowy 🙂
Można go przechowywać w lodówce do dwóch tygodni.
Dawkowanie:
Dorośli do około 6 łyżek w przypadku infekcji, profilaktycznie można 2.
Dzieciom poleca się przyjmowanie do 3 łyżeczek dziennie w przypadku infekcji, ale zawsze warto zasięgnąć porady lekarza.
Zobacz także:
Domowy żel antybakteryjny – jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk?
Złote mleko – przepis. Jak zrobić złote mleko?
Pozostałe tipy z cebulą w roli głównej
Sok do przemywania trądziku, ukąszeń i oparzeń
Z cebuli możemy przygotować również sok, który można wykorzystać do do przemywania twarzy w przypadku trądziku, ran, oparzeń, ugryzień owadów. Działa przeciwzapalnie i ściągająco. Wystarczy wcisnąć sok z 3-4 obranych cebuli.
Na wzmocnienie pazokci
Cebula poprawia nie tylko kondycję skóry, ale wzmacnia też włosy i paznokcie. Gdy paznokcie po dłuższym robienia hybrydy lub żelu zrobiły się żółte bądź matowe, cebula pomoże doprowadzić je do porządku. Wystarczy zetrzeć cebulę na papkę, dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, rozprowadzić na paznokciach, pozostawić na około 10 minut, następnie zmyć. Taka maseczka działa jak odżywka i zapobiega rozwojowi chorób paznokci, znacznie je wzmacniając.
Cebula na afty
Uciążliwe afty można spróbować zlikwidować przy użyciu cebuli. Trzeba jedynie obrać i zatrzeć cebulę na tarce, tak przygotowaną papkę nanieść na gazik i przyłożyć na parę minut do bolącego miejsca.
PYTANIE NA ŚNIADANIE – ZOBACZ MOJE WYSTĄPIENIE
CEBULA I JEJ NIETYPOWE ZASTOSOWANIA
Cebula, podobnie jak czosnek, zalicza się do naturalnych antybiotyków o silnym, antyseptycznym, bakteriobójczym działaniu. To, że cebulę trzeba jeść podczas infekcji, wiemy z dzieciństwa, a przepis na nieśmiertelny syrop z cebuli to znany, lubiany, a przede wszystkim bardzo skuteczny sposób na infekcję. Jakie jeszcze inne ma zastosowania?