Świeca z wosku pszczelego ma szereg właściwości zdrowotnych. Dowiedz się, dlaczego warto palić świece z wosku pszczelego w domu.
Jestem fanką naturalnych świec, które w odróżnieniu od tych parafinowych są całkowicie bezpieczne. Świecie sojowe z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych palą się u mnie przez cały rok – to jeden z ulubionych przeze mnie wieczornych momentów relaksu. W sezonie jesienno-zimowym szczególne miejsce wśród mojej kolekcji zajmują świece z wosku pszczelego. Zapalam je także w sypialni w czasie, gdy dokucza mi alergia. Dlaczego? Świeca z wosku pszczelego wykazuje bowiem korzystny wpływ na układ oddechowy. Przy alergicznym nieżycie nosa czułam szybką poprawę – mogłam swobodnie oddychać, a objawy alergii były znacznie mniejsze. Czego to zasługa i jak właściwie działa ta magia?
Słów kilka o wosku pszczelim
Wosk pszczeli to cenny produkt pszczeli, powstający przy produkcji miodu. Jest to materiał do budowy plastrów miodu wydzielany przez tzw. gruczoły woskowe znajdujące się w odwłoku pszczoły robotnicy. Ten naturalny i biologicznie czysty surowiec wykorzystuje się w farmaceutyce czy przemyśle kosmetycznym. Znajdziemy go na przykład w składzie produktów przeznaczonych do włosów suchych i matowych oraz do produkcji kremów i balsamów. Działa podobnie jak lanolina – wygładza, natłuszcza, nawilża i zmiękcza.
W skład wosku pszczelego wchodzą m.in. estry alkoholi i kwasów tłuszczowych, węglowodany, barwniki, minerały i substancje wykazujące działanie przeciwzapalne i antybiotyczne, np. chryzyna czy flawonoidy. Wosk pszczeli był znany już w starożytności i wykorzystywany przez mieszkańców Grecji, Egiptu i Mezopotamii, którzy czerpali z jego przeciwzapalnych właściwości, a także wykorzystywali go do odlewania posążków z brązu.
Naturalne świece z wosku pszczelego – dla kogo?
Palenie świec z wosku pszczelego poleca się szczególnie osobom cierpiącym na schorzenia górnych dróg oddechowych. Ich właściwości docenią zwłaszcza alergicy i astmatycy i osoby mające problem z zatokami. Palenie świecy z wosku pszczelego na kilka godzin przed snem pomoże zredukować męczące objawy i pomoże zasnąć.
Zalety świec z wosku pszczelego docenią także rodzice małych dzieci, którzy zgłębili temat korzyści płynących z jonizacji powietrza. Palenie świec z wosku pszczelego oczyszcza powietrze z pleśni, wirusów, pyłu i kurzu, przynosząc ulgę małym alergikom. Warto wiedzieć, że świece z wosku pszczelego spalają się bezdymowo i są całkowicie bezpieczne.
Spalanie wosku pszczelego produkuje dużą ilość jonów ujemnych. Jony ujemne są w uznawane w przyrodzie za „odkurzacze” – oczyszczają powietrze z kurzu, pleśni, wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń.
Czytaj także:
Pyłek pszczeli (pyłek kwiatowy) – właściwości i dawkowanie pierzgi
Naturalne antybiotyki – 10 najlepszych naturalnych antybiotyków
Złote mleko – przepis. Jak zrobić złote mleko?
Świeca z wosku pszczelego – korzyści
- Łagodzi dolegliwości układu oddechowego, chorób płuc, astmy, kataru i alergii. Oczyszcza powietrze z pleśni, wirusów i kurzu.
- Działa wspomagająco na układ krążenia, stabilizuje ciśnienie krwi, ułatwia koncentrację.
- Palenie świecy woskowej unieszkodliwia działanie promieniowania elektromagnetycznego, wytwarzanego przez urządzenia elektroniczne i elektryczne, np.: komputera, smartfona czy telewizora.
- Pomaga się wyciszyć i łagodzi skutki stresu. Pomagają zasnąć (nie tylko ze względu na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu), wprowadzając nastrój relaksu. Naturalne świece z wosku pszczelego pozostawiają w pomieszczeniu przyjemny zapach miodu i propolisu (dodatek naturalnych olejków eterycznych, np. lawendowego, z trawy cytrynowej wzmaga działanie aromaterapeutyczne).
- Neutralizują nieprzyjemne zapachy, np. zapach dymu tytoniowego.
- Są ekonomiczne i zapewniają dłuższe spalanie – czas spalania w porównaniu do parafiny jest nawet 3 razy dłuższy, a w stosunku do wosków roślinnych 2 razy. Poza tym mają piękny design 😉 Sprzedawane są zarówno w słoiczkach, jak i różnych rzeźbionych formach.
Jak wybrać świecę z wosku pszczelego? O tym pamiętaj!
Aby móc w pełni czerpać z właściwości zdrowotnych świec, należy wybierać tylko te wykonane w 100% z wosku pszczelego. Na rynku znaleźć można wiele świec woskowych, które zawierają zaledwie 50% wosku pszczelego, co niestety wystarcza, aby producent mógł oznaczyć takie świece jako „wyprodukowane z wosku pszczelego”. Na to należy zwracać szczególną uwagę.
Najlepiej jest sięgać po sprawdzone produkty pochodzące wprost z prawdziwych, niewielkich pasiek. Ja mam takie miejsce pełne unikalnych, wartościowych produktów, gdzie zaopatruję się nie tylko w świece z wosku pszczelego, ale także pyszne miody, a także pyłek pszczeli – www.wcinaj-miod.pl
Dostaniemy tam świece z wosku pszczelego w różnych formach – w szklanych słoiczkach z dodatkami np. z olejkiem z trawy cytrynowej a także w formie klasycznych walców, podgrzewaczy i różnych oryginalnych kształtach. Wszystkie świece marki Wcinaj miód są odlewane ręcznie i składają się ze 100% wosku prosto z pasiek.
A Wy palicie w swoim domu świece z wosku pszczelego? 😉