Pyłek pszczeli (pyłek kwiatowy) to remedium na wiele dolegliwości – potwierdza to obecność ponad 200 składników aktywnych mających szereg zbawiennych właściwości. Pyłek kwiatowy (pierzga) nie bez powodu znajduje więc zastosowanie jako środek leczniczy, pomagający m.in. przy niedokrwistości, alergii czy problemach z wątrobą. Jak dawkować pyłek pszczeli?
Wszystkie produkty pszczele stanowią skarbnicę witamin i mikroelementów, ale pierzga zdaje się pod tym względem przodować – zidentyfikowano w niej bowiem ponad 200 związków chemicznych czyniących z pyłku kwiatowego superfood na miarę XXI wieku.
Znajdziemy w nim, oprócz cennych tłuszczów i składników mineralnych, aż 32 aminokwasy zalecane przy wysiłku fizycznym i umysłowym. Ich zawartość pozwala dokonać istotnego rozróżnienia pomiędzy miodem a pyłkiem kwiatowym − miód jest pokarmem energetycznym pszczół, pyłek zaś odznacza się wysoką zawartością białka. Czym właściwie jest pyłek kwiatowy?
Pyłek pszczeli – właściwości
Pyłek kwiatowy to męskie komórki rozrodcze produkowane przez kwiaty. Pszczoły zbierając go, mieszają z odrobiną miodu, nektaru lub śliny i w postaci uformowanych kulek (obnóży) przenoszą do ula. Pyłek pszczeli to właśnie pyłek w formie obnóży, pierzga zaś to naturalnie zakonserwowany pyłek, który trafia w ręce pszczelarza (następnie może być suszony lub zamrożony).
Pyłek pszczeli na 100 g zawiera 22 g cennego białka (m.in. argininę), kwasy tłuszczowe, łatwo przyswajalne węglowodany oraz szereg witamin (najwięcej z grupy B) i składników mineralnych. Wśród tych ostatnich należy wyodrębnić: potas, wapń, magnez, krzem, mangan, żelazo, miedź, cynk, jod i selen.
Za sprawą właściwości odżywczych pierzgi możemy uzupełnić codzienną dietę w biopierwiastki, witaminy i aminokwasy, co za tym idzie − wzmocnić organizm, usprawnić metabolizm (udowodniono, że regularne przyjmowanie pyłku pomaga zredukować wagę ciała), a także − dzięki zwiększeniu liczby czerwonych krwinek − zapobiec anemii.
Na co jeszcze pomaga pyłek pszczeli?
- poprawa wyglądu skóry, włosów i paznokci
Ogromna ilość makro- i mikroelementów znacząco wpływa na poprawę kondycji włosów (hamuje ich wypadanie) i paznokci (istotną rolę odrywa tu krzem, żelazo i selen). Doskonale sprawdzi się w formie maseczki (ma działanie liftingujące, pomaga zniwelować przebarwienia). Ja dodaję zwykle łyżeczkę zmielonego pyłku do standardowej maseczki z glinki lub robię maseczkę z żółtkiem.
Przepis na maseczkę: Wymieszać 1 łyżeczkę sproszkowanego pyłku z żółtkiem. Nanieść na twarz, pozostawić na ½ godz.
- pomaga zachować młody wygląd
Pierzga wpływa na odnowę komórkową, dzięki czemu przyczynia się do odmłodzenia skóry, przyspiesza jej regenerację i redukuje ilość przebarwień.
- koi nerwy
Pierzga wykazuje właściwości antydepresyjne − zmniejsza uczucie napięcia oraz rozdrażnienie. Szczególnie poleca się ją osobom przepracowanym, których system nerwowy jest osłabiony na skutek stresu. Wspomagające działanie pyłku pszczelego w leczeniu nerwic wegetatywnych zostało potwierdzone naukowo.
- oczyszcza organizm, wspomaga pracę wątroby
Detoksykacyjne właściwości pyłku pozwalają zmniejszyć toksyczne oddziaływanie wielu substancji na organizm. Pierzga odtruwa wątrobę − osłania jej tkankę przed toksynami i przyspiesza ich wydalanie.
- naturalny antybiotyk
Pyłek pszczeli skutecznie niweluje działanie drobnoustrojów chorobotwórczych i podnosi odporność organizmu. Razem z propolisem używa się go do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej.
- wspomagająco w cukrzycy
Pyłek pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.
- na mocne serce
Pyłek pszczeli wykazuje wyraźne działanie przeciwmiażdżycowe. Hamuje on zlepianie się płytek krwi i obniża poziom cholesterolu. Stosuje się go wspomagająco przy leczeniu nadciśnienia i stanów pozawałowych.
Pyłek pszczeli a alergia
Potwierdzono lecznicze działanie pyłku pszczelego w przypadku alergii i astmy − stosowanie go wraz z miodem potrafi znacząco zmniejszyć dokuczliwe objawy. W medycynie alternatywnej stosuje się metodę odczulania pyłkiem pszczelim, który działa jak naturalna szczepionka − stopniowanie dawek pozwala uodpornić organizm na alergeny pyłków. Mimo potwierdzonych przypadków skutecznego leczenia alergii, radziłabym zachować ostrożność w przypadku uczulenia na pyłki.
Metody tradycyjne mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nie jest moim celem skłanianie się w kierunku określonej ścieżki. Zachowanie rozwagi jest wskazane w przypadku każdego rodzaju leczenia, a tym bardziej tego na własną rękę. Znane są bowiem przypadki ostrych reakcji alergicznych na pyłek pszczeli.
Jak było ze mną?
Zamiast zacząć od najmniejszej dawki, czyli ¼ łyżeczki, przyjęłam całą. Efekt? Cały dzień w pracy z chusteczką przy nosie i trudności w oddychaniu. Jestem uczulona na kilka rodzajów pyłków i możliwe, że wystąpiła u mnie reakcja alergiczna. Następnym razem, podejmując się naturalnego odczulania, zacznę od najmniejszej możliwej dawki.
Pyłek pszczeli − dawkowanie
Wybierając pyłek pszczeli, kierujcie się jego wyglądem − kolor powinien być zróżnicowany. Jednobarwne obnóża oznaczają, że były potraktowane zbyt wysoką temperaturą i straciły część swoich cennych właściwości. Cena pyłku pszczelego to około 25 zł za słoiczek o pojemności 200 g.
Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw pyłku pszczelego, należy spożywać go w postaci zmielonej. Polecam stosowanie 3 łyżeczek od herbaty dziennie (łyżeczka ma 5 g) przed jedzeniem (najlepiej zmieszać z miodem lub serkiem).
Dawki lecznicze:
- młodzież − 15 g dziennie
- dorośli − 30 g dziennie