Pielęgnacja w ciąży − niemal każda kobieta w ciąży zaczyna ją od kupna kremu na rozstępy. Tymczasem stan błogosławiony stawia przed nami nieco więcej wyzwań pielęgnacyjnych. Jak sobie z nimi radzić i jakie kosmetyki naturalne w ciąży mogą się nam przydać?
Pielęgnacja w ciąży powinna być przede wszystkim świadoma, co nie oznacza od razu, że skłaniając się w kierunku naturalnej pielęgnacji rzucamy się na szare mydło i całkowicie rezygnujemy z produktów i zabiegów, które towarzyszyły nam do tej pory 🙂
Wyzwania pielęgnacyjne w ciąży, czyli jak zmienia się twój organizm
Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę ze zmian zachodzących w organizmie kobiety, bo poza tymi oczywistymi i najbardziej kojarzącymi z ciążą – rozstępy, cellulit – doświadczamy także szeregu procesów, które odpowiadają za zmianę stanu skóry. Możemy uskarżać się zatem na trądzik, nasze włosy mogą się przetłuszczać szybciej niż zwykle, a skóra, która nawet wcześniej nie miała problemów z alergią, może reagować nadwrażliwością na dotychczas stosowane produkty kosmetyczne. Przyczyną niepożądanych zmian dermatologicznych jest wzmożona ilość estrogenów.
Naturalne kosmetyki w ciąży
Warto w tym czasie sięgnąć po naturalne kosmetyki, które będą bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka. Trzeba pamiętać, że kosmetyki naturalne to nie to samo co hipoalergiczne, a właśnie te są najbardziej wskazane w tym czasie ze względu na podwyższone w tym czasie ryzyko podrażnień i przebarwień. W naturalnych kosmetykach dla ciężarnych powinno się unikać olejków eterycznych, które mogą uczulać, i niektórych ekstraktów z roślin astrowatych, np. paradoksalnie rumianku – choć ma nieocenione właściwości łagodzące, u niektórych kobiet, które już przed ciążą miały alergie na astrowate może pojawiać się nadwrażliwość. Dobrym kierunkiem będzie zatem naturalna pielęgnacja ze wskazaniem na hipoalergiczną, a najlepszą propozycją dla ciężarnych − bezzapachowe kosmetyki, poddane testom dermatologicznym i aplikacyjnym, z odpowiednimi certyfikatami.
Pytanie na śniadanie − wygląd w ciąży. Zobacz moje wystąpienie
JAK DBAĆ O SKÓRĘ W CIĄŻY?
Sara Boruc poleca olej sezamowy na rozstępy! Czyli sposoby gwiazd na wspaniały wygląd w ciąży i po ciąży.
Jakich składników unikać w kosmetykach dla ciężarnych?
Czego unikać w kosmetykach dla kobiet w ciąży oprócz substancji potencjalnie alergennych?
- Retinoidy
Jest grupa substancji, która jest absolutnie wykluczona i są to retinoidy. Kobiety borykające się zatem z trądzikiem muszą odstawić wszelkie kremy z retinolem. Pochodne witaminy A mogą powodować bowiem poważne wady rozwojowe u dziecka, a także centralnego układu nerwowego czy sercowo-naczyniowego.
- Olej i wyciągi z soi, parabeny i oleje mineralne
Zakazany jest także olej sojowy i wyciągi z soi ze względu na działanie estrogenne. Podobnie działać mogą parabeny w kosmetykach, dlatego lepiej jest ich unikać w tym czasie. Substancje estrogenne sprzyjają podrażnieniom w ciąży i przebarwieniom, natomiast dla dziecka mogą skutkować za niską wagą urodzeniową dziecka. Nie uwierzycie, jakie było moje zdziwienie, gdy sięgnęłam w Rossmanie w ciekawości po kosmetyk dedykowany kobietom w ciąży i znalazłam na drugim miejscu w składzie olej sojowy… Pamiętajcie − nie dajcie się zwieść grafikom ze słodkim bobasem na opakowaniu 😉 W wielu popularnych seriach kosmetyków dla kobiet w ciąży możemy znaleźć bowiem olej mineralny (pochodne ropy naftowej), silikonów i PEG-ów.
- ftalany, formaldehyd, kwasy
Odradzane są intensywne perfumy, lakiery i pianki do włosów, które zawierają ftalany. Nie oznacza to od razu, że w ciąży trzeba przestać malować paznokcie lub robić hybrydę – jeśli zabiegi te poprawiają humor ciężarnej warto wybierać jedynie lakiery bez formaldehydu i innych szkodliwych substancji, podobnie z hybrydą. Niewskazane są też kwasy owocowe AHA zawarte często w kremach i peelingach złuszczających naskórek.
Składniki kosmetyków wskazane w czasie ciąży
Skórę w ciąży warto nawilżać tłustymi kremami i masłami z naturalnymi ekstraktami. Naturalne zimotłoczone oleje to naturalne emolienty, które idealnie nawilżają skórę, stanowiąc prawdziwe oręże w walce z utratą jędrności i cellulitem. W drugim przypadku warto, aby naturalne oleje w kosmetykach zostały wsparte przez działanie ujędrniających ekstraktów roślinnych, takich jak np. wyciąg z miłorzębu japońskiego czy wąkroty azjatyckiej. Bezpieczne kosmetyki dla ciężarnej mogą zawierać: glicerynę, pantenol i kwas hialuronowy. Ze względu na ryzyko przebarwień i pojawienia się plam pigmentacyjnych kosmetyki dla ciężarnej koniecznie muszą zawierać filtry UV (poleca się filtry SPF30 lub 50).
Świadoma pielęgnacja w ciąży to przede wszystkim:
- łagodne środki myjące i płyny miceralne (tutaj możemy używać delikatnych, hipoalergicznych kosmetyków myjących dla niemowląt),
- regularne wcieranie naturalnych olejów i balsamów na rozstępy (najlepiej robić to dwa razy dziennie, a po 6. miesiącu 3-4 razy!!) Wiem, co teraz pomyślicie − nic tylko nacierać się cały dzień… 😉 Ale rytuał ten szybko wchodzi w krew, jest przyjemny, sprzyja bliskości między maleństwem i rodzicami (angażujmy do masażu partnera), a poza tym istnieje wiele trików, które pomogą nam ułatwić ten zabieg − jeśli częste nakładanie tłustego olejku jest dla nas niekomfortowe, możemy zaopatrzyć się w balsam w sztyfcie (polecam pomady do ciała Hagi) lub suchy olejek, który wchłania się błyskawicznie i tuż po aplikacji możemy już założyć ubranie (mój ulubiony suchy olejek to Plantea, w którym znajdziemy cenny olej z nasion bawełny).
Z mocno odżywczych produktów do pielęgnacji ciała, odpowiednich dla kobiet w ciąży, oprócz powyższych polecam również masło do ciała Mokosh − melon z ogórkiem (zawiera m.in. masło shea, olej arganowy, olej jojoba, olej z kiełków pszenicy i olej ze słodkich migdałów, które zapewniają skórze miękkość, gładkość, długotrwałe nawilżenie) i Krem do ciała LINUM Szmaragdowe Żuki. Dzięki formule opartej na świeżym naparze z nasion lnu silnie nawilża. Zawarty w kremie olej z nasion wiesiołka natłuszcza i łagodzi, odżywia i regeneruje skórę. Z kolei olej lniany (szczególnie polecany w ciążowej pielęgnacji działa zmiękczająco, pobudza procesy regeneracji skóry właściwej i naskórka.
Choć zawiera w swoim składzie olejek eteryczny z bergamotki i pomarańczowy, są one bezpieczne − olejek z pomarańczy został pięciokrotnie foldowany, a olejek z bergamotki pozbawiony bergaptenu, czyli substancji fotouczulajacej. Osobiście pokochałam ten kosmetyk, naprawdę działa rewelacyjnie na skórę pozbawioną jędrności, przywracając jej odpowiednie napięcie i gładkość.
- akcesoria do masażu − możemy wybrać szczotkę do masowania na sucho – ruchy zawsze wykonujemy w stronę serca, zgodnie z kierunkiem limfy. Poleca się także pod prysznicem w czasie mycia, najlepiej w duecie z czarnym mydłem, masaż rękawicą Kessa – zabieg powtarzany dwa razy w tygodniu poprawia elastyczność skóry, wygładza ciało i pobudza krążenie, zapobiegając cellulitowi.
- delikatne kremy do skóry wrażliwej z filtrem SPF 30 z łagodzącymi ekstraktami, np. z aloesu, nagietka,
- ulgę spuchniętym nogom przyniesie żel aloesowy, który wykazuje także działanie kojące podrażnienia,
Czytaj: Żel aloesowy – właściwości. Gdzie kupić i jak wybrać najlepszy?
- na problemy z trądzikiem w ciąży najlepszą propozycją będą maseczki z zielonej glinki, kosmetyki na bazie niekomedogennych olejów, takich jak np. olej z czarnuszki , olej lniany, z ogórecznika, z pestek malin, konopny czy nasion marchwi, np. Eliksir do twarzy Plantago z ekstraktami z babki lancetowanej, wrotyczu i nagietka.
- na szybko przetłuszczające się włosy polecam sprawdzony przeze mnie trik − nakładanie zielonej glinki prosto na skalp podczas mycia włosów lub dodawanie jej do szamponu (robimy papkę z zielonej glinki i szamponu i wcieramy w skórę głowy). Zabieg ten pomoże wyregulować produkcję sebum.
Może się też zdarzyć, że włosy w ciąży zamiast przetłuszczać się zamienią się w trudne do poskromienia „siano” i będą wypadać. Wtedy z pomocą przychodzą nam naturalne odżywcze maseczki na bazie naturalnych olejów roślinnych. Jedną z najlepszych sprawdzonych przeze mnie, która pomaga poskromić wysokoporowate włosy jest bananowa maseczka Garniera z serii Hair Food.