• KOSMETYKI NATURALNE
    • Kosmetyki DIY
  • ZDROWIE
  • KUCHNIA
  • LIFESTYLE
  • WNĘTRZA
  • O mnie
  • Kontakt

Sign up to receive exclusive content updates, fashion & beauty tips!

  • O mnie
  • Kontakt
Martka Natura
  • ZDROWIE
  • KUCHNIA
  • WNĘTRZA
Martka Natura
  • LIFESTYLE
  • KOSMETYKI NATURALNE
KOSMETYKI NATURALNEZDROWIE

Olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie. Gdzie kupić?

By Martka Natura Posted on 20 sierpnia, 201727 września, 2018 5 komentarzy
olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie

Olejki eteryczne mają liczne właściwości i zastosowania. Wykazują znacznie silniejsze działanie od tradycyjnych wyciągów ziołowych ze względu na wysokie stężenie substancji o właściwościach przeciwutleniających, przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Olejki eteryczne stosuje się powszechnie w aromaterapii, jednak lista ich zastosowań jest naprawdę imponująca!

Olejki eteryczne to koncentraty o silnym stężeniu, które uzyskuje się z roślin poprzez destylację parową, ekstrakcję lub wyciskanie. Skład każdego olejku jest bardzo trudny do odtworzenia w warunkach laboratoryjnych, ponieważ związki te mają skomplikowaną budowę i mogą zawierać nawet kilkaset składników! Od tysięcy lat były stosowane w medycynie naturalnej − w aromatoterapii, domowych środkach czyszczących i pielęgnacji. Olejki eteryczne wykazują różne właściwości lecznicze. To, co łączy wszystkie olejki to działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz rozkurczowe.

Olejki eteryczne intensywnie oddziałują na zmysł węchu, za sprawą którego przekazywane są impulsy do układu limbicznego − swoistego centrum dowodzenia naszymi emocjami. Stąd też mówi się o zaskakującym pozytywnym wpływie aromaterapii na na psychikę człowieka.

Choć uznanie aromaterapii za metodę leczenia może niektórym przychodzić z trudem, warto pamiętać, że zawarte w olejkach eterycznych dobrze rozpuszczalne w tłuszczach substancje zapachowe wnikają do skóry, a już kilka minut później znajduję się we krwi.

Aromaterapia to alternatywna metoda leczenia, lecz (zawsze staram się przypominać o tym w swoich wpisach) wcale nie zwalnia nas to z ostrożności w stosowaniu tego typu kuracji.

Olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie

Domowa aromaterapia – zanim rozpoczniesz

O czym warto pamiętać przed zastosowanie olejków eterycznych?

  1. Ze względu na bardzo wysokie stężenie olejki eteryczne mogą wywoływać podrażnienia skóry, w tym reakcje alergiczne. Jeśli mamy tendencję do alergii, przed zastosowaniem olejku należy wykonać próbę uczuleniową.
  2. Zawsze pamiętaj o umiarze! Kominek zapachowy, świeczki i kadzidełka to trochę za dużo. Taki relaks może przyprawić Cię o ból głowy 😉
  3. Staraj się nie mieszać ze sobą zapachów. Pozwól się rozwinąć jednej nucie zapachowej i w pełni wykorzystać właściwości danego olejku.

Wdychanie olejków eterycznych poprawi ukrwienie błony śluzowej, wzmagając czynności wydzielnicze. Olejki sprzyjają udrożnieniu dróg oddechowych, łagodzą stany zapalne i przynoszą ulgę jamie nosowej. Zawarte w nich substancje zabijają mikroorganizmy chorobotwórcze.

Zobacz:

Domowe sposoby na komary. Przepis na spray na komary [Moje wystąpienie w „Pytanie na Śniadanie”]

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i zastosowanie w pielęgnacji

Hydrolaty (wody kwiatowe) – jak stosować i dobierać do typu cery?

Olejki eteryczne − zastosowanie w aromaterapii

Sposobów na aromaterapię w domowym zaciszu jest kilka. Należą do nich:

  • kąpiele olejkowe − chyba najbardziej powszechny sposób wykorzystania zdrowotnych właściwości olejków. Na wannę wody dajemy 10-15 kropli olejku lub mieszanki olejkowej. Woda powinna mieć temperaturę 40-45oC. Kąpiel powinna trwać ok. 20-30 minut.
  • masaż − do 15 ml oleju bazowego (np. olej arganowy, olej macadamia lub z pestek winogron) dodajemy 4-6 kropli olejków eterycznych. Wcieranie mieszanki w skórę przynosi ulgę napiętym mięśniom, poprawia krążenie krwi i ogólne samopoczucie.
  • inhalacje i parówki na twarz − olejki eteryczne wdycha się z parą wodną. Inhalację dróg oddechowych stosuje się w przypadku przeziębień, nieżytów nosa, oskrzeli czy uczulenia na kurz. Kuracja powinna trwać ok. 15 minut. Należy użyć szerokiego naczynia z wrząca wodą i wlać do niego 10-15 kropli olejku. Następnie nakrywamy się ręcznikiem i nachylamy nad naczyniem.
  • kominki zapachowe − to inny sposób na inhalację i wypełnienie pomieszczenia cudownym ziołowym aromatem. Do kominka wlewa się trochę wody i 5-10 kropli olejku eterycznego. Świeczka podgrzewa kominek, uwalniając aromat olejku.  Ze wszystkich świeczek, kadzidełek i olejków zapachowych najbardziej preferuję tę formę aromaterapii. Mój pokój niemal co wieczór wypełnia zapach lawendy, od którego jestem wręcz uzależniona. 🙂

olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie

Olejki eteryczne − właściwości

Nie znam osoby, która pokusiłaby się na to, by wymienić wszystkie rodzaje olejków eterycznych − jest ich naprawdę bardzo dużo! Skupiam się na najpopularniejszych i posiadających jak najszersze właściwości zdrowotne.

  • przeciwbólowe: olejek arcydzięglowy, bazyliowy, eukaliptusowy, goździkowy, lawendowy
  • łagodzące przeziębienie: olejek lawendowy, sosnowy, jodłowy, majerankowy
  • ułatwiające trawienie: olejek miętowy, anyżowy, bazyliowy, grejpfrutowy, majerankowy
  • antydepresyjne: olejek szałwiowy, tymiankowy, pomarańczowy, jałowcowy, lawendowy
  • ułatwiające zasypianie: olejek pomarańczowy, bazyliowy, jałowcowy, lawendowy
  • łagodzące bóle reumatyczne: olejek eukaliptusowy, goździkowy, kamforowy, muszkatołowy
  • uspokajające: olejek cedrowy, geraniowy, lawendowy, jaśminowy
  • moczopędne: olejek pietruszkowy, jałowcowy, majerankowy, paczuli
  • antybakteryjne: olejek brzozowy, cytrynowy, koperkowy, różany, olejek z drzewa herbacianego, paczuli
  • przeciwgrzybiczne: olejek cedrowy, olejek z drzewa herbacianego, sandałowy

Olejki eteryczne − moje 4 ulubione olejki

1.Olejek lawendowy − mój absolutny must have 🙂 Cenię zarówno w aromaterapii, jak i w kosmetyce. Dowodem mojej miłości może być poniższe potrójne kombo kosmetyczne: hydrolat lawendowy, krem lawendowy i olejek – to już chyba uzależnienie 🙂

olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie

Łagodzi bóle różnego pochodzenia, uspokaja i wycisza. Koi skórę po ukąszeniach owadów, leczy wypryski i drobne skaleczenia, działa przeciwzmarszczkowo, pomaga w leczeniu łupieżu, trądziku i grzybicy.

Dodaję do kąpieli, kominka zapachowego, domowych kremów i olejków do ciała.

olejki eteryczne - właściwości i zastosowanieolejki eteryczne - właściwości i zastosowanieolejki eteryczne - właściwości i zastosowanie

2. Olejek eukaliptusowy − najlepszy na przeziębienie i alergię. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Przynosi ulgę w problemach z górnymi drogami oddechowymi. Stosuję najczęściej w parówkach i inhalacjach, często z dodatkiem olejku z goździków. Działa też skutecznie w przypadku bólu głowy − wtedy nacieram nim skronie i żuchwę.

olejki eteryczne - właściwości i zastosowanieolejki eteryczne - właściwości i zastosowanie

3. Olejek z drzewa herbacianego −  jest niezastąpiony jeśli chodzi o trądzik i wszelkiego rodzaju zmiany skórne. Jego działanie przypomina popularną maść cynkową − stosowany zewnętrznie na wypryski przenika przez skórę i zwalcza bakterie powodujące zmiany trądzikowe. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu cera staje się bardziej matowa (idealna wiadomość dla posiadaczek tłustej cery). Co istotne − w porównaniu z innymi preparatami przeciwtrądzikowymi nie wysusza skóry! Nieźle, co? 🙂

Kilka kropli dodaję zwykle do domowego serum (przepis znajdziecie TU), stosuję punktowo oraz wzbogacam nim maseczki z glinki (do porcji dodaję po dwie kropelki olejów z drzewa herbacianego i paczuli). Przy przetłuszczających się włosach warto jest też dodać kilka kropli do maseczki lub szamponu.

olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie

4. Olejek z paczuli − ponoć niezły afrodyzjak! 😉 Ja stosuję go w kosmetyce, razem z olejek z drzewa herbacianego. Doskonale odżywia i uspokaja cerę. Ma właściwości przeciwtrądzikowe i reguluje wydzielanie sebum. Dodaję go do balsamów i olejków do ciała, ponieważ jest bardzo pomocny w walce z cellulitem (stosowanie go razem z grejpfrutowym zwiększa szanse w tej nierównej walce 😉 )

Olejki eteryczne − inne zastosowania

Olejki eteryczne już dawno zawojowały przemysł kosmetyczny. Ale oprócz aromaterapii i pielęgnacji, znalazły też szereg innych, praktycznych zastosowań. Oto kilka z nich:

  • środek czyszczący – dodaj 3 krople olejku z cytryny i olejku z drzewa herbacianego do ciepłej wody. Stworzysz naturalnie dezynfekujący środek czyszczący, np. do kuchennych blatów;
  • odświeżacz – dodaj 5-10 kropli ulubionego olejku do pojemnika na kurz w odkurzaczu;
  • przypalone garnki – przypalone garnki i patelnie zalej wrzącą wodą z dodatkiem olejku cytrynowego, by potem łatwo je zmyć;
  • nudności – nasmaruj szyję i górną część klatki piersiowej. Olejek imbirowy i miętowy ponoć świetnie spisują się podczas ciążowych nudności;
  • ugryzienia – złagodzisz ugryzienie czy użądlenie, stosując olejek lawendowy;
  • PMS – po 2 krople olejku z bazylii, rumianku i lawendy połącz z wybranym olejem bazowym i wykonaj masaż dolnej części brzucha. Olejkami eterycznymi można też nasączyć ciepły i wilgotny ręcznik, który następnie kładziemy na brzuchu;
  • coś dla kochających fitness – wdychanie olejku miętowego przed treningiem zmniejsza zmęczenie w trakcie ćwiczeń;
  • oparzenia słoneczne – weź olejek lawendowy (10 kropli) i zmieszaj go z łyżką oleju kokosowego. Delikatnie nakładaj na skórę, aby zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie.

A Wy jak stosujecie olejki eteryczne? Które są Waszymi ulubionymi? 🙂

signature

Share

0
aromaterapialeki ziołowemedycyna naturalnanaturalne olejkiolejek eteryczny lawendowyolejek z drzewa herbacianegoolejek z paczuliolejki eteryczne jak stosowaćolejki zapachowerodzaje olejków eterycznych

Subscribe so you don’t miss a post
Sign up with your email address to receive news and updates!

Olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie. Gdzie kupić?

previously

Jak wybrać dobry olej kokosowy [5 wskazówek]
Olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie. Gdzie kupić?

up next

Brownie z fasoli z kremem z mascarpone i jogurtów greckich − przepis
You Might Also Like
Naturalne sposoby na kleszcze – jak odstraszyć kleszcze?
Naturalne sposoby na kleszcze – jak odstraszyć kleszcze?
Posted on 15 lipca, 2019
Makijaż mineralny z Annabelle Minerals [RECENZJA]
Makijaż mineralny z Annabelle Minerals [RECENZJA]
Posted on 19 stycznia, 2020
EOS balsamy do ust – czy warto kupić urocze jajeczko? [RECENZJA]
EOS balsamy do ust – czy warto kupić urocze jajeczko? [RECENZJA]
Posted on 17 października, 201718 marca, 2018
Antyoksydanty w diecie. Produkty, które wymiatają wolne rodniki
Antyoksydanty w diecie. Produkty, które wymiatają wolne rodniki
Posted on 31 maja, 2019
Detox by Volante, czyli naturalne oczyszczanie organizmu
Detox by Volante, czyli naturalne oczyszczanie organizmu
Posted on 16 grudnia, 2018
Jakie zioła warto pić codziennie? Moje ulubione napary
Jakie zioła warto pić codziennie? Moje ulubione napary
Posted on 1 lipca, 2019

Facebook

Bonjour!

Bonjour!

Jestem Martka i na co dzień próbuję: *żyć w zgodzie z naturą *łączyć pracę z blogowaniem* robić ładne zdjęcia* ... i mieć do tego wszystkiego dystans :)

signature
Read more

Follow me

Najpopularniejsze posty

  • kurkuma właściwości Kurkuma – jak stosować? 6 niezwykłych właściwości [PRZEPISY]
  • olej z czarnuszki na włosy Olej z czarnuszki na włosy i twarz. Jak stosować olej z czarnuszki?
  • maski do włosów garnier Maski do włosów Garnier Fructis Hair Food – hit czy kit? [RECENZJA]
  • naturalne kremy przeciwsłoneczne Naturalne kremy przeciwsłoneczne – 26 filtrów z dobrym składem [PRZEGLĄD]
  • żel aloesowy Żel aloesowy – właściwości. Gdzie kupić i jak wybrać najlepszy?

Szukaj

Archiwa

Instagram

Recent Pins

KUCHNIA

Muffiny z fasoli – przepis na bezglutenowe muffinki czekoladowe
KUCHNIA

Muffiny z fasoli – przepis na bezglutenowe muffinki czekoladowe

By Martka Natura Posted on 10 sierpnia, 2020
Syrop z cebuli – przepis. Jak zrobić syrop z cebuli?
KUCHNIAZDROWIE

Syrop z cebuli – przepis. Jak zrobić syrop z cebuli?

By Martka Natura Posted on 17 marca, 2020
Złote mleko – przepis. Jak zrobić złote mleko?
KUCHNIAZDROWIE

Złote mleko – przepis. Jak zrobić złote mleko?

By Martka Natura Posted on 27 października, 2019
Naturalne antybiotyki – 10 najlepszych naturalnych antybiotyków
KUCHNIAZDROWIE

Naturalne antybiotyki – 10 najlepszych naturalnych antybiotyków

By Martka Natura Posted on 19 października, 201929 lutego, 2020

Categories

KOSMETYKI NATURALNE

KUCHNIA

LIFESTYLE

WNĘTRZA

ZDROWIE

  • Most Popular
  • Most commented

Calendar

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
« paź    

Subscribe

Sign up to receive exclusive content updates, fashion & beauty tips!

Follow me on

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Bloglovin
  • RSS
  • KOSMETYKI NATURALNE
    • Kosmetyki DIY
  • ZDROWIE
  • KUCHNIA
  • LIFESTYLE
  • WNĘTRZA
  • O mnie
  • Kontakt
Copyrights © 2019 BUZZBLOGPRO. All Rights Reserved.

We use cookies to ensure you get the best experience on our website.

OK