Olej z czarnuszki – jak stosować? Olej z czarnuszki wzmacnia włosy i działa przeciwzapalnie. Olej z czarnuszki aplikowany na twarz leczy trądzik i alergie skórne. Jak go stosować, by w pełni wykorzystać pielęgnacyjne właściwości?
Znaczenie oleju z czarnuszki w kosmetyce i diecie
Olej z czarnuszki zyskał uznanie w kosmetyce za sprawą przeciwzapalnych właściwości i dużej ilości antyoksydantów. Uznaje się, że stosowany na twarz potrafi cofnąć procesy starzenia się skóry, a jego dobroczynne działanie wpływa również znacząco na kondycję włosów. Olejowanie nim włosów sprawia, że stają się lśniące i zdrowsze, a wcieranie w skórę głowy pomaga uporać się z łupieżem.
Spożywanie dziennie łyżki oleju z czarnuszki dostarcza organizmowi sporej dawki witamin A i E, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz pomaga go chronić przed wpływem wolnych rodników.
Nasiona czarnuszki (Nigella sativa) możemy dodawać do sałatek, hummusu, posypywać nimi kanapki. Są bogate w substancje wspierające procesy trawienne i działają żółciopędnie i rozkurczowo.
Ich charakterystyczny smak podkreśla charakter wielu potraw (czarnuszka doskonale zastępuje pieprz).
Jak jednak stosować olej z czarnuszki zewnętrznie, by najpełniej wykorzystać jego cenne właściwości?
Przede wszystkim dwutorowo! Co to oznacza? Dla najlepszego efektu warto używać go nie tylko zewnętrznie, ale też włączyć do codziennego jadłospisu.
Olej z czarnuszki na włosy i twarz. Właściwości pielęgnacyjne
Olej z czarnuszki na twarz:
- olej z czarnuszki stosowany zewnętrznie wspomaga likwidację zaskórników i innych niedoskonałości
- jego silne działanie przeciwzapalne sprawia, że doskonale radzi sobie z wypryskami i alergiami skórnymi − hamuje namnażanie się drobnoustrojów, oczyszcza pory i sprzyja szybszej regeneracji skóry;
- wzmacnia i uelastycznia skórę, dogłębnie ją nawilżając;
- stosowany na blizny zmniejsza ich widoczność;
- działa przeciwzmarszczkowo – likwiduje płytkie zmarszczki i zmniejsza widoczność głębszych;
- chroni skórę przed promieniowaniem UV (SPF 28 – 50) i zmniejsza oznaki starzenia;
- przyspiesza regenerację skóry po intensywnym opalaniu.
Warto wiedzieć:
Stosowanie oleju z czarnuszki sprawi, że cera będzie się mniej przetłuszczać, rzadziej będą pojawiać się nowe stany zapalne, a stare szybciej się zagoją. Musimy jednak pamiętać, że przez pierwszy tydzień stosowania oleju może dokuczać nam tzw. „wysyp” zanieczyszczeń skóry. To normalny proces uwarunkowany początkową fazą oczyszczania. Kiedy możemy spodziewać się efektów? Mniej więcej po miesiącu stosowania.
Olej z czarnuszki na włosy:
- wzmacnia włosy i redukuje ich wypadanie (odżywia cebulki)
- likwiduje łupież i zapobiega jego powstawaniu (dotlenia skórę głowy)
Warto wiedzieć:
Olejowanie włosów polega na wtarciu olejku metodą na sucho bądź na morko odpowiedniej porcji olejku, od końcówek po nasady. Olejem można też masować skórę głowy. Tak przygotowane włosy owija się folią i trzyma ok. 30-60 minut, po czym myje się włosy tak jak zwykle.
Na efekty olejowania nie trzeba długo czekać – włosy są zdecydowanie bardziej błyszczące i wzmocnione, szczególnie u podstawy. Aby efekt był trwały, warto stosować zabieg raz w tygodniu. Sama stosuję tę metodę i mogę ją polecić.
Zobacz także: Jak dbać o kręcone włosy? Naturalne sposoby na kręcenie włosów
Jaki olej z czarnuszki wybrać?
Unikajmy drogeryjnych mieszanek olejków przeznaczonych do włosów. W większości przypadków przemycone są tam silikony i inne niepotrzebne substancje.
Olejek z czarnuszki to po prostu tłoczony na zimno olej pozyskiwany z nasion czarnuszki, który bez problemu dostaniemy w sklepach ze zdrową żywnością lub w marketach w alejkach z produktami bio.
Zawsze należy sprawdzić skład. Sięgajmy po takie produkty, które mają napisane na etykiecie „100% oleju z nasion czarnuszki”. Olej musi być tłoczony na zimno (nierafinowany) i zamknięty w buteleczce z ciemnego szkła, która zabezpiecza go przed dostępem światła słonecznego.
Olej nie należy do najtańszych, ale jest bardzo wydajny. Za 250 ml dobrej jakości oleju zapłacimy ok. 45 zł.
Cenię też małe, praktyczne buteleczki olejku od Nacomi. Za 30 ml zimnotłoczonego oleju kosmetycznego zapłacimy ok. 15 zł.
Jak stosować olej z czarnuszki? PRZEPISY
- Koktajl dla urody
łyżeczkę siemienia lnianego zalej ¾ szklanki gorącej wody. Odstaw do ostudzenia. Gdy wywar przestygnie i zgęstnieje, dodaj łyżeczkę oleju z czarnuszki oraz pół łyżeczki pyłku pszczelego. Wymieszaj i… na zdrowie! Mieszankę z cennymi superfoods warto wypijać codziennie rano.
- Serum na wypryski
Buteleczkę 30 ml z pipetką napełnij olejem z czarnuszki, dodaj 5 kropli oleju z drzewa herbacianego + (opcjonalnie) kropelkę witaminy E
Olejek z drzewa herbacianego to panaceum na wypryski; działa lepiej niż niejeden żel punktowy, jednak może wysuszać cerę. Razem z nawilżającym, ale równie przeciwzapalnym i nie zapychającym olejem z czarnuszki tworzy duet doskonały.
Stosuj serum wieczorem. Smarując nim twarz, omijaj okolice oczu.
Zapach mieszanki jest specyficzny, bo i czarnuszka, i olejek z drzewa herbacianego mają wyrazistą woń, ale nie jest to chyba przeszkodzą przy takich efektach stosowania? 😉
- Pomoc w punkt
W przypadku takich zmian jak trądzik, wysypka czy oparzenia słoneczne możesz nabrać odrobinę oleju z czarnuszki na wacik i wklepywać delikatnie w podrażnione miejsca.
- Kojąca maseczka z białą glinką i płatkami owsianymi
Trzy łyżeczki oleju z czarnuszki wymieszaj z łyżeczką białej glinki (glinkę nakładamy plastikową łyżeczką, bo metalową ją dezaktywuje!) Więcej o robieniu maseczek z glinki i ich rodzajach przeczytasz TU.
Dodaj łyżeczkę płatków owsianych. Jeśli masa będzie zbyt gęsta, możesz dolać wybranego hydrolatu dla uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Maseczkę dokładnie wymieszaj i nałóż na twarz. Pozostaw na 10 minut, po czym spłucz ciepłą wodą. Stosuj raz w tygodniu.
Połączenie składników zapewnia detoks dla naszej skórze – odtruwa ją, oczyszcza i wygładza.
Zobacz także: 5 przepisów na maseczki do cery tłustej
- Tonik z czarnuszki
Łyżkę ziaren czarnuszki zalej wrzątkiem i pozostaw na godzinę. Przecedź napar przed drobne sitko lub gazę do czystej i odkażonej spirytusem buteleczki o pojemności 150 ml. Dodaj trzy krople olejku różanego lub ylang ylang i 5 kropli witaminy E (naturalny konserwant, przedłuży trwałość kosmetyku). Do podstawowej wersji toniku możesz dodać jeszcze łyżeczkę żelu hialuronowego.
Do przemywania buzi rano i wieczorem. Data ważności: w lodówce 2 tygodnie, w chłodnym miejscu w pokoju ok. 6-7 dni.
A jakie są Wasze niezawodne patenty z olejem z czarnuszki? Cenicie go w pielęgnacji?