Maseczki z zielonej glinki doskonale oczyszczają i matują skórę, działając przy tym przeciwzapalnie. Glinka zielona szczególnie polecana jest do cery tłustej. Zobacz 5 pomysłów na maseczki z zielonej glinki.
Maseczki z zielonej glinki – właściwości
Maseczka z zielonej glinki wykazuje działanie ściągające i matujące. Zamyka rozszerzone pory i zapobiega tworzeniu się zaskórników. Jej lecznicze działanie oparte jest na zdolności do absorpcji substancji szkodliwych – wychwytuje toksyny znajdujące się na powierzchni skóry, jednocześnie odżywiając ją. Zielona glinka działa przeciwzapalnie – dezynfekuje zmiany skórne i przyspiesza ich gojenie, przyczyniając się do wyrównania poziomu pH skóry.
Zielona glinka – INCI: Illite (green clay) – skład mineralny: około 20 różnych soli mineralnych, w tym: krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, sód oraz szereg mikroelementów i pierwiastków śladowych, takich jak: selen, molibden, cynk krzem, mangan, miedź, selen i tlenki żelaza. Barwa glinki związana jest z obecnością jonów żelaza dwuwartościowego. Pochodzi ze skał krzemionkowo-aluminiowych.
Ze wszystkich rodzajów glinek to właśnie zieloną stosuje się do leczenia problemów skórnych, takich jak: trądzik, egzema, owrzodzenia i lekkie oparzenia. Kataplazmy (okłady) z zielonej glinki przyspieszają gojenie się ropiejących ran, ukąszeń i wszelkich podrażnień skóry. Rodzaje i właściwości glinek opisałam obszernie TU.
Glinki – rodzaje, właściwości i zastosowanie
Maseczki z glinki – ogóle zasady
Wszystkie maseczki z glinek przygotowuje się w ten sam sposób. Do podstawowego przepisu potrzebujemy jedynie: glinki, wody (termalna lub mineralna) lub wybranego hydrolatu i miseczki z mieszadłem (nie mogą być metalowe! Kontakt glinki z metalem, działa na nią dezaktywująco). Polecam plastikowy zestaw do przyrządzania maseczek (8 zł; do kupienia w drogeriach). Glinkę mieszamy w proporcji 1:1 z hydrolatem lub wodą termalną/mineralną do uzyskania gładkiej mazi (możemy również użyć zamiast hydrolatu jogurtu lub odrobiny wybranego oleju – maseczka będzie wówczas wolniej zastygać na twarzy).
Na tym etapie możemy poeksperymentować i wzbogacić maseczkę do twarzy dodatkowymi składnikami, które wzmocnią działanie glinki i dodatkowo odżywią cerę. Pamiętajmy, że maseczki do cery tłustej z zielonej glinki możemy stosować raz w tygodniu. Częste stosowanie maseczek z glinki prowadzi do wysuszenia skóry.
Po nałożeniu maseczki na twarz należy co jakiś czas spryskać twarz wodą termalną lub hydrolatem (zastygnięcie maseczki może powodować podrażnienia).
Przydatne produkty i akcesoria do robienia maseczek:
Wybór zielonych glinek:
Silikonowa miska do alg i masek:
hydrolat:
algi morskie:
olejki eteryczne:
żel hialuronowy 3%:
Maseczki z zielonej glinki − 5 przepisów
Dotleniająca maseczka z algami morskimi
Zawarta w maseczce spirulina ma w swoim składzie aktywniejsze formy cynku – istotnego w leczeniu problemów skórnych pierwiastka. Duet zielona glinka + spirulina bywa nieoceniony przy zaskórnikach. Zielona glinka częściowo rozpuszcza czopy zatykające pory skóry, a spirulina wnika w głębsze warstwy, dokładniej usuwając zanieczyszczenia.
Przygotowanie:
Dwie miarki glinki (jeśli nie mamy zestawu do glinek użyjmy plastikowej łyżeczki), dwie miarki wody różanej, łyżeczka spiruliny, 2-3 krople olejku lawendowego. Wszystko mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji. Jeśli maska jest zbyt gęsta, rozcieńcz ją większą ilością wody. Nałóż na twarz i pozostaw na 10-15 minut. Spłucz ciepłą wodą. Na koniec nałóż serum nawilżające. Uwaga: zapach spiruliny może nam przeszkadzać, dlatego dobrze jest dodać do maseczki mieszankę ulubionych olejków eterycznych. Oprócz lawendowego polecam olejki: z geranium, jaśminowy, pomarańczowy i z bergamotki.
>> Przepis na domowe serum rozświetlające
Nawilżająca maseczka z kwasem hialuronowym
Dodatek nawilżającego głębokie warstwy skóry żelu hialuronowego i oleju jojoba odżywi i wygładzi skórę.
Przygotowanie:
Miarka glinki, miarka oleju jojoba, pół miarki żelu hialuronowego i hydrolat do uzyskania gładkiej konsystencji. Wszystko razem wymieszać i nałożyć na twarz na ok. 10 minut. Spłukać ciepłą wodą. Nałożyć krem nawilżający.
Antybakteryjna z octem jabłkowym
Ocet jabłkowy działa antybakteryjne i przeciwzapalnie. Organiczny ocet jabłkowy uznaje się za remedium na trądzik. Zawiera enzymy, które redukują ilość sebum i przyspieszają gojenie niedoskonałości.
Przygotowanie:
Miarka zielonej glinki, miarka octu jabłkowego, kilka kropli wybranego olejku eterycznego. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji i nakładamy na twarz. Zmywamy po 10 minutach.
Maseczka Szybka Regeneracja
Olejek z drzewa herbacianego skutecznie zwalcza trądzik, a jego działanie nie jest tak inwazyjne i wysuszające jak w przypadku drogeryjnych preparatów na niedoskonałości.
Przygotowanie:
½ startego na tarce ogórka, miarka glinki zielonej, pół miarki żelu aloesowego (5%, do kupienia, np. w Ecospa) i 5 kropli olejku z drzewa herbacianego. Wszystkie składniki mieszamy i nakładamy na twarz na 10-15 minut. Zmywamy ciepłą wodą i nakładamy krem nawilżający.
Łagodząca z czystkiem i miodem
Miód i czystek to silne przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się skóry. Miód delikatnie oczyszcza skórę, poprawiając koloryt cery, a czystek wykazuje silne działanie przeciwzapalne.
Przygotowanie:
Miarka świeżo zaparzonej i ostudzonej herbatki z czystka, łyżeczka miodu, miarka zielonej glinki. Wszystko mieszamy i nakładamy dokładnie na twarz, szyję i dekolt na 10 minut. Spłukujemy ciepłą wodą. Nie zapominamy o nawilżeniu skóry po zabiegu 🙂
Też kochacie zieloną glinkę? 🙂 Macie swój ulubiony przepis na maseczkę?
