Kurkuma – jak stosować kurkumę, aby w pełni skorzystać z jej przeciwzapalnych właściwości? Kurkumę wykorzystuje się w chińskiej i ajurwedyjskiej medycynie od lat. Dowiedz się, jak stosować kurkumę oraz poznaj przepisy na kurkumę do picia.
Najnowsze badania dowodzą, że lecznicze właściwości kurkumy są w stanie wydłużyć życie! Złoty proszek to przeciwzapalna bomba, która wykazuje działanie przeciwnowotworowe, oczyszcza wątrobę i zapobiega chorobom serca. Jak stosować kurkumę? Czy można ją przedawkować?
Skąd pochodzi kurkuma?
Kurkuma to znana w kuchni orientalnej przyprawa o charakterystycznej żółtopomarańczowej barwie. Pochodzi z Indii, gdzie wytwarza się ją z ostryżu − rośliny korzennej przypominającej imbir.
Korzenie spożywa się zarówno na surowo, jak i w formie suszonej. Przyprawa ma ciekawy, wyrazisty smak, który doskonale podkreśla charakter azjatyckich potraw. Obok imbiru, czosnku, chilli i gałki muszkatołowej jest głównym składnikiem curry. Charakterystyczny kolor przyprawy jest zasługą kurkuminy − organicznego związku będącego przeciwutleniaczem polifenolowym.
Historia wykorzystywania leczniczych właściwości kurkumy sięga już VI wieku naszej ery! Kurkumę wykorzystywano do leczenia chorób skórnych oraz wszelkich dolegliwości żołądkowych.
6 właściwości kurkumy, za które ją pokochasz
1. Numer jeden w diecie przeciwnowotworowej
Nie od dziś wiadomo, że naturalna żywność może przedłużyć życie. Substancje zawarte w tzw. superfoods są w stanie zwiększyć potencjał regeneracyjny komórek. Do takich należą m.in. polifenole, których bogatym źródłem jest kurkuma.
Badania opublikowane kilka lat temu przez naukowców z Uniwersytetu w Teksasie potwierdziły działanie antynowotworowe kurkuminy, która jest w stanie unicestwić komórki nowotworowe. Wykazano również, że związki zawarte w kurkumie przeciwdziałają powstawaniu rakotwórczych substancji. Obecnie to jedna z najbardziej badanych pod tym kątem przypraw.
2. Kurkuma pomoże zwalczyć infekcję
Zawarta w kurkumie kurkumina działa jak naturalny antybiotyk. Pomaga zwalczyć wiele chorobotwórczych bakterii, wirusów i odpowiedzialnych za kandydozę grzybów. Przeciwzapalne działanie kurkuminy potęgują naturalne olejki eteryczne występujące w kurkumie. Niektóre badania podają, że kurkumina hamuje proces zapalny równie skutecznie jak popularny nurofen!
Według ajurwedy podczas infekcji górnych dróg oddechowych, warto pić odżywczy napar z kurkumy z dodatkiem imbiru, cytryny i miodu.
3. Kurkuma skutecznie oczyści wątrobę
Kurkumina i olejki eteryczne wspomagają pracę wątroby poprzez pobudzenie wydzielania niezbędnej do trawienia tłuszczów żółci. Wyciągi z kurkumy znajdziemy w wielu suplementach mających za zadanie wspomóc pracę wątroby. Jej działanie jest zbliżone do ostropestu plamistego, a konkretnie zawartej w nim sylimaryny − najpopularniejszego składnika, który chroni i wspomaga regenerację wątroby. Kurkuma doskonale oczyszcza wątrobę ze szkodliwych produktów przemiany materii.
4. Kurkuma na pomoc przy problemach z trawieniem
Substancje aktywne zawarte w kurkumie działają wiatropędnie i przyspieszają trawienie. Kurkuma w naturalny sposób wspomaga procesy metaboliczne, przez co sprzyja też odchudzaniu. Warto by polubiły ją osoby z wrażliwym żołądkiem i cierpiące na wrzody − kurkuma pobudza bowiem wydzielanie tzw. mucyny, która chroni śluzówkę żołądka i hamuje wydzielanie soku żołądkowego.
5. Dezynfekcja ran i łagodzenie chorób skóry
Kurkumę możemy stosować zewnętrznie, podążając za przykładem tradycyjnej medycyny Wschodu. Dawniej stosowano ją bowiem do opatrywania trudno gojących się ran. Właściwości przeciwzapalne kurkumy znajdują więc zastosowanie przy wszelkiego rodzaju skaleczeniach i urazach. Ranę wystarczy posypywać żółtym proszkiem, aby przyspieszyć jej gojenie.
Samo regularne spożywanie kurkumy przynosi poprawę wyglądu skóry − kurkuma wspomaga bowiem leczenie trądziku i łuszczycy.
1/4 łyżeczki kurkumy możemy również dodawać do domowych maseczek z glinką, chcąc wzmocnić jej działanie przeciwzapalne (ja łączę ją zwykle z białą glinką).
Zobacz także: Jak przygotować maseczkę z glinki krok po kroku
6. Kurkuma chroni serce
Wspomniane właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne świetnie wpływają na układ krążenia − regulują ciśnienie krwi i zapobiegają przerostowi serca. Kurkumina zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy tętnic poprzez przeciwdziałanie zlepianiu się płytek krwi.
Kurkuma – jak stosować? Przeciwwskazania
Chociaż kurkuma stanowi panaceum na wiele dolegliwości, niektóre osoby powinny uważać, decydując się na jej większe spożycie bądź suplementację.
Na kurkumę powinny uważać przede wszystkim osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe, ponieważ złoty proszek może wzmocnić ich działanie. Spożywania kurkumy nie poleca się kobietom w ciąży, ponieważ pobudza ona macicę, co może grozić poronieniem.
Przy stosowaniu kurkumy powinni być ostrożni również diabetycy, ponieważ jej spożywanie może znacznie obniżyć poziom cukru we krwi.
Jaką kurkumę wybrać − świeżą czy w proszku? Na co zwracać uwagę
Aby móc w pełni skorzystać z cennych właściwości danego produktu, trzeba wybierać tylko te najlepszej jakości. Zasada ta dotyczy również kurkumy, dlatego przy jej wyborze powinniśmy zwrócić uwagę, by pochodziła z upraw ekologicznych. Warto, aby kurkuma w proszku była opatrzona certyfikatem, np. Organic Label.
Do celów leczniczych nie powinno się kupować kurkumy (zarówno świeżej, jak i w proszku) z Chin, ponieważ tamtejsze uprawy zaliczają się do najbardziej zanieczyszczonych metalami ciężkimi.
Kurkuma – jak stosować? Dawkowanie
W celach profilaktycznych, chcąc poprawić naszą ogólną kondycję, warto częściej dodawać kurkumę do potraw, pić napar przygotowany z kłącza oraz kilka razy w tygodniu spożywać tzw. złote mleko (przepisy niżej). W takiej sytuacji wystarczy 1/4 lub 1/2 łyżeczki kurkumy w proszku lub 6 mm świeżego kłącza dziennie.
W celach leczniczych, czyli w przypadku chorób układu krążenia czy mocnych stanów zapalnych poleca się spożywać ok.:
- korzeń świeży: 1,5 – 2 g na dobę
- sproszkowany korzeń: 1 – 2 g na dobę
- kapsułki z kurkumą: 400 mg trzy razy dziennie
- nalewka: 20 kropli trzy razy dziennie
Jak stosować kurkumę? Przepisy z kurkumą
1. tradycyjny napar na przeziębienie
- małe kłącze kurkumy (lub 1/4 łyżeczki kurkumy w proszku)
- 2 cm korzeń imbiru
- sok z połowy cytryny
- miód do smaku
- odrobina pieprzu (dlaczego? Spożywanie kurkumy z pieprzem znacznie zwiększa przyswajalność kurkuminy)
Przygotowanie: Kłącza obieramy i kroimy na cienkie plasterki dodajemy do kubka razem z odrobiną pieprzu i zalewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą. Czekamy chwilę, po czym dodajemy sok z cytryny i miód.
Chcąc wzmocnić działanie naparu, pokrojone kłącza z pieprzem dodajemy do garnuszka i gotujemy kilka minut (ważne, żeby nie doprowadzić do zagotowania!). Przelewany do kubka, gdy lekko ostygnie, dodajemy miód i sok z cytryny.
2. Złote mleko
Złote mleko to tradycyjny ajurwedyjski napój rozgrzewający, który świetnie wpływa na ogólną kondycję organizmu, zwalcza infekcje i ułatwia zasypianie, dlatego najlepiej jest pić go wieczorem 🙂
Zobacz także: Skuteczne sposoby na problemy ze snem
- szklanka mleka roślinnego
- pół łyżeczki sproszkowanej kurkumy
- łyżeczka miodu
- płaska łyżeczka oleju kokosowego
- odrobina pieprzu i cynamonu
Przygotowanie: Mleko roślinne gotujemy razem z kurkumą na małym ogniu (też nie możemy doprowadzić do zagotowania). Dodajemy pieprz i cynamon, jeszcze chwilę gotujemy. Gdy odrobinę przestygnie dodajemy miód i olej kokosowy i mieszany.
Więcej o złotym mleku przeczytasz TUTAJ.
3. Sok pełen słońca
1/4 łyżeczki kurkumy możemy dodawać do jednodniowego soku marchewkowego razem z kilkoma kroplami oleju lnianego. Uzyskamy w ten sposób prawdziwą przeciwzapalną bombę witaminową (przyswajanie witaminy A zwiększa dodatek odrobiny oleju).
Świeżą kurkumę możemy dodać również do soków, które wyciskamy sami w domu. Najlepsza kombinacja to kawałek kurkumy, marchew i pomarańcze.
Co myślicie na temat leczniczych właściwości kurkumy? W jakiej formie najbardziej Wam smakuje? 🙂