Jak wygrać z trądzikiem naturalnymi sposobami? Zaskórniki, krostki, ropne zmiany… leczenie trądziku wymaga prawidłowego rozpoznania jego przyczyn, a naturalne sposoby na trądzik spełniają olbrzymią rolę w całym procesie kuracji.
Przyczyny powstawania trądziku, czyli poznaj dokładnie swojego przeciwnika
Leczenie trądziku domowymi sposobami w „moich czasach” oznaczało maseczkę z drożdży i okłady z cebuli, całe szczęście potem popularność zyskała maść cynkowa, a po pewnym czasie na pole walki z różnymi schorzeniami skórnymi wkroczyły kosmetyki naturalne.
Historia zna jednak przypadki, kiedy to posiadaczki cer tłustych na fali popularności naturalnych produktów rzuciły się na naturalne zimnotłoczone oleje do pielęgnacji twarzy i potem bardzo cierpiały na zaostrzenie trądziku (sięgały po oleje o potencjalne komedogennym, takie jak np. kokosowy czy makadamia). Nauka tego, co lubi, a czego nie lubi cera trądzikowa jest długa i po drodze często zdarzają się wpadki. Największą jest brak holistycznego podejścia w pielęgnacji cery wymagającej – w końcu na nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych wpływa masa czynników, wśród których wyróżnia się: błędy dietetyczne, zależności genetyczne, zaburzenia immunologiczne, czynniki psychologiczne, choroby bakteryjne, a nawet problemy z jelitami (kandydoza i zakażenia pasożytnicze).
Powyższe problemy mogą prowadzić do nadmiernej stymulacji gruczołów i nadprodukcji łoju. Wiek nie ma tutaj nic do rzeczy, można borykać się z problemem trądziku mając lat 14 albo 40.
Naturalne sposoby na trądzik – zasady pielęgnacji i przydatne triki
W przypadku leczenia zmian trądzikowych weryfikacji wymaga nie tylko nas styl życia, ale także codzienny rytuał pielęgnacyjny. Zwróćmy uwagę, czym oczyszczamy twarz, czy nie stosujemy zbyt często gruboziarnistych peelingów, jak zmywamy makijaż, dopiero potem weźmy pod lupę kosmetyki, jakie stosujemy.
Pamiętajmy o filarach pielęgnacji, które są jednakowe w przypadku każdego rodzaju cery – oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Modyfikacji wymagają jedynie kosmetyki używane w poszczególnych etapach.
Oczyszczanie cery trądzikowej
Oczyszczanie pomaga usunąć nadmiar łoju i jest istotnym elementem profilaktyki w pozbywaniu się zaskórników. Oczyszczając cerę, pozbywamy się też martwego naskórka.
Pierwszy krokiem jest dokładny demakijaż, który warto oprzeć na płynie micelarnym z naturalnym pH i dodatkowymi składnikami łagodzącymi i przeciwzapalnymi, np. aloesem czy wyciągiem z nagietka. Świetnie sprawdzają się także olejki do demakijażu – w końcu tłuszcz (sebum) najlepiej rozpuszcza się w innym tłuszczach.
Propozycja zestawu: olejek do demakijażu + lekki żel myjący (swoją drogą uwielbiam olejek do demakijażu Resibo!)
Osobiście jestem wielką fanką olejków w oczyszczaniu skóry twarzy i śmiem twierdzić, że żaden inny kosmetyk nie radzi sobie lepiej w dokładnym demakijażu, nawet w przypadku wodoodpornych kosmetyków. Olejki mają ponadto działanie nawilżające i odżywiające. Wiele posiadaczek cer tłustych zauważyło poprawę kondycji skóry po stosowaniu metody OCM. Warto jednak pamiętać, aby zwrócić uwagę na to, czym wycieramy skórę po takim zabiegu – na ręczniku gromadzi się sporo bakterii, dlatego trzeba je często wymieniać, a w przypadku stosowania ściereczki bambusowej, wyprać ją w łagodnym środku myjącym po każdym użyciu.
Uwaga! Zbyt częste i inwazyjne usuwanie nadmiaru sebum może… skutkować jego nadprodukcją, co stanowi naturalną reakcję obronną. Unikaj zatem gruboziarnistych peelingów, postaw na peelingi enzymatyczne i zmniejsz ich częstotliwość. Świetne w roli peelingu enzymatycznego sprawdza się czarne mydło.
Tonizowanie – cera trądzikowa
Tonizowanie przywraca skórze odpowiednie pH, działa odświeżająco i przygotowuje skórę do dalszych zabiegów. Wybieraj toniki z roślinnymi ekstraktami o właściwościach przeciwzapalnych, np. normalizujący tonik Vianek z ekstraktem z aloesu i skrzypu polnego. Dobre efekty przynosi też stosowanie hydrolatów. Wybieraj te dedykowane cerom tłustym o działaniu łagodzącym, np. hydrolat z drzewa herbacianego.
Propozycje:
Naturalne maseczki do cery trądzikowej
Z doświadczenia z przejściowymi problemami z cerą wiem, że nic lepiej jej nie robi niż mały detoks. Na czym on polega? Pomaga skórze odetchnąć od masy kosmetyków i cięższych formuł i dogłębnie ją oczyścić bez naruszenia jej naturalnej warstwy ochronnej. Nie ma lepszej kuracji dla cery tłustej i trądzikowej od stosowania maseczek z zielonej glinki i spiruliny. Spirulina dosłownie pomaga skórze odetchnąć, ponieważ poprawia ukrwienie skóry, zwiększając jej odporność na zakażenia (minimalizuje zaskórniki), wyrównuje koloryt i sprzyja przywróceniu naturalnych procesów regulujących skóry. Spirulina doskonale oczyszcza skórę z toksyn, dlatego powinna na stałe zapisać się na liście must have w pielęgnacji cery trądzikowej.
PRZEGLĄD MASECZEK DO CERY TŁUSTEJ – 5 przepisów
Mój ulubiony przepis na maseczkę do cery tłustej, którą często stosuję. Jest normalizująca i dotleniająca, dodatek żelu hialuronowego nawilża skórę, a spirulina ułatwia transport składników odżywczych do głębszych warstw skóry.
Przygotowanie:
Miarka glinki, pół miarki spiruliny, pół miarki żelu hialuronowego, pół miarki wybranego oleju (żeby glinka nie zasychała tak szybko na twarzy i nie było uczucia ściągania), dwie krople olejku z drzewa herbacianego (silny antyseptyk, działa silnie antybakteryjnie) i hydrolat do uzyskania gładkiej konsystencji. Wszystko razem wymieszać i nałożyć na twarz na ok. 10 minut. Spłukać ciepłą wodą. Nałożyć krem nawilżający. W przypadku zasychania glinki co jakiś czas spryskać buzię hydrolatem.
Propozycje:
Naturalny kosmetyk punktowy na wypryski
Niechciane wypryski, krostki wyskakujące w najmniej odpowiednim czasie i bolesnych miejscach… każda osoba borykająca się z problemami skórnymi zna ten problem, jednak są proste i szybkie (naprawdę!) metody na pozbycie się pryszcza. Najlepszym naturalnym kosmetykiem punktowym, który potrafi zdziałać cuda jest bowiem… olejek z drzewa herbacianego. To jedyny olejek eteryczny, który można nakładać bezpośrednio na skórę bez rozcieńczenia. Ten silny i skuteczny antyseptyk ze względu na swoje właściwości znalazł szerokie zastosowanie w dermatologii. Pomaga w leczeniu m.in. grzybic i trądziku.
Olejek z drzewa herbacianego przenika przez skórę, neutralizując bakterie wywołujące zmiany trądzikowe. Znajdziemy go w składzie wielu kosmetyków przeznaczonych do cery skłonnej do wyprysków, takich jak toniki czy kremy. Olejek z drzewa herbacianego łagodzi stany zapalne i reguluje wydzielanie sebum.
Jak stosować olejek z drzewa herbacianego w pielęgnacji cery trądzikowej?
Aplikuj go punktowo na wypryski co wieczór (stosuję tę praktykę zawsze, gdy dopadają mnie niedoskonałości cery, i jest niezawodna. Olejek z drzewa herbacianego to najlepszy produkt punktowy na wypryski, jaki kiedykolwiek miałam ), dodawaj kilka kropli do ulubionego kremu. Możesz też zrobić raz w tygodniu tonizującą maseczkę z dodatkiem olejku.
Nawilżanie cery trądzikowej
Z nawilżaniem w przypadku cery tłustej i trądzikowej nie można przesadzać. Przede wszystkim trzeba unikać substancji powodujących jej zapychanie, tzw. komedogennych. Chyba nie trzeba przypominać, aby w tym czasie (i najlepiej w ogóle) zrezygnować z kosmetyków z silikonami, parabenami, olejem mineralnym i konserwantami. Rezygnując z chemii i decydując się na łagodną, naturalną pielęgnację należy też pamiętać o komedogennym potencjale naturalnych olejków i unikać ich dodatku w kosmetykach.
TYCH UNIKAJ – do olejów komedogennych należą:
- Olej sojowy
- Oliwa z oliwek
- Olej kokosowy
- Olej makadamia
- Olej migdałowy
- Olej z kiełków pszenicy
- Olej kukurydziany
TYCH UŻYWAJ – oleje niekomedogenne:
- Olej z nasion malin
- Olej z nasion konopi
- Olej z nasion opuncji
- Olej z pestek winogron
- Olej z czarnej porzeczki
- Olej jojoba
- Olej krokoszowy
- Olej z nasion dzikiej róży
- Olej z czarnuszki
Olej tamanu polecany w pielęgnacji cery tłustej jest tak +/-, jego potencjał komedogenny wynosi 2. Dla porównania olej z kiełków pszenicy czy kokosowy zaliczane do największych „zapychaczy” mają wartość 5.
Bogatsi o tę widzę możemy obalić nadal funkcjonujące (o dziwo!) przekonanie, że skóry tłustej i trądzikowej nie należy nawilżać, bo spowoduje to zatykanie porów i silniejsze przetłuszczanie. Nic bardziej mylnego – nawilżanie to podstawa pielęgnacji! Wystarczy sięgnąć jedynie po lżejsze formuły bez komedogennych składników, ale bogate za to w ekstrakty roślinne o właściwościach łagodzących i przeciwzapalnych. Dobrym wyborem będzie kosmetyk na bazie niekomedogennych olejów z dodatkiem witamin, kwasu hialuronowego oraz składnikami roślinnymi, takimi jak wrotycz, krwawnik, nagietek, skrzyp polny czy dziki bez, które regulują wydzielanie sebum, wspomagając procesy regeneracyjne skóry.
Równowagę mojej skórze świetnie przywracają: Eliksir do cery tłustej Plantago firmy Szmaragdowe Żuki (najlepiej w duecie z hydrolatem z drzewa herbacianego <3), krem regulujący d’Alchemy oraz krem głęboko nawilżający na dzień Madara Cosmetics.
Propozycje:
Cenię kosmetyki d’Alchemy za połączenie działania regulującego i przeciwzapalnego z przeciwzmarszczkowym w linii dedykowanej cerze tłustej z oznakami starzenia – wspomniany krem regulujący oraz lotion przeciwzmarszczkowy.
Krem Madara Cosmetics to propozycja codziennej pielęgnacji idealnej pod makijaż − krem szybko się wchłania, ma lekką formułę i odżywczy skład. W konsystencji przypomina mi nieco Odmładzającą esencję Resibo, która będzie idealnym kosmetykiem dla cery zmęczonej, potrzebującej odżywienia i nawilżenia, ale także przetłuszczającej się w strefie T.
Dobrym rozwiązaniem dla cery tłustej będzie także zwrócenie się w kierunku naturalnych kosmetyków kolorowych, szczególnie mam tu na myśli podkłady mineralne, które mają właściwości lecznicze – działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, pozwalając skórze oddychać. Poniżej można przejrzeć mój przewodnik dotyczący makijażu mineralnego. Moimi ulubionymi podkładami mineralnymi są natomiast Earthnicity Minerlas – odznaczają się naprawdę wysoką trwałością i dobrym kryciem.
Kosmetyki mineralne – makijaż mineralny krok po kroku. Jak wykonać?
Holistyczny aspekt pielęgnacji skóry
Skuteczna pielęgnacja każdego rodzaju skóry nie może odbywać się w zawieszeniu od innych czynników. Nawet najlepiej dobrane kosmetyki nie będą tak skuteczne, jeśli ich działania nie wesprzemy pielęgnacją od wewnątrz – właściwą dietą bogatą w antyoksydanty, dawką regularnej aktywności fizycznej i higienicznym stylem życia. W przypadku cery tłustej i trądzikowej reguła ta wyjątkowo znajduje potwierdzenie – dieta bogata w cukry i wysoko przetworzoną żywność, stany zapalne jelit i alergie pokarmowe szybko odbijają się na stanie cery.
