Hydrolaty (wody kwiatowe) to kosmetyk obowiązkowy dla wielu zwolenniczek naturalnego dbania o siebie. Jak stosować hydrolaty i wybierać wody kwiatowe do danego typu cery?
Na wodach kwiatowych można oprzeć jeden z podstawowych filarów pielęgnacji – tonizowanie. Ja nie wyobrażam sobie codziennego rytuału kosmetycznego bez hydrolatów. Stosuję je nie tylko jako tonik do twarzy, ale także bazę do domowych kosmetyków, maseczek czy wcierek do włosów. Czym jednak właściwie są wody kwiatowe? Jak działają? Czym kierować się przy wyborze hydrolatu (na co zwracać uwagę, czytając skład) oraz jak dobrać odpowiedni do danego typu cery?
Czym są hydrolaty?
Hydrolaty to w 100% naturalne produkty – a właściwie półprodukty, bo do takiej kategorii surowców się zaliczają – które powstają w procesie destylacji z parą wodną różnych części roślin. Są produktem ubocznym przy pozyskiwaniu olejków eterycznych.
Wodą kwiatową, czyli hydrolatem, nazywamy więc to, co pozostaje po oddzieleniu olejku od wody destylowanej, czyli części składowe roślin (rozpuszczone w wodzie) plus niewielkie ilości olejku eterycznego (w stężeniu do 1%,).
Hydrolaty a olejki eteryczne
Hydrolaty mają pH zbliżone do naszej skóry, nie wymagają rozcieńczania – możemy stosować je bezpośrednio na skórę, w odróżnieniu od olejków eterycznych (jedynym olejkiem, który możemy stosować bez rozcieńczenia na skórę, jest olejek z drzewa herbacianego). Są znacznie łagodniejsze dla skóry – choć mają właściwości zbliżone do olejków eterycznych, ich potencjał alergenny jest znacznie niższy.
Czytaj: Olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie. Gdzie kupić?
Jak stosować hydrolaty?
Hydrolaty zalicza się do półproduktów kosmetycznych, które można stosować bezpośrednio na skórę (jako tonik) lub jako dodatek do kosmetyków (faza wodna kremów, maseczki, toniki na bazie hydrolatów).
Hydrolat stosowany jako tonik przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczyszcza skórę i nawilża ją przed przed przyjęciem porcji kremu lub serum. Idealnie sprawdza się o poranku, przed nałożeniem podkładu (zwłaszcza jeśli stosujemy makijaż mineralny).
Wód kwiatowych możemy używać też w ciągu dnia, żeby odświeżyć skórę.
Woda kwiatowa to kosmetyk wielofunkcyjny! Oprócz najpopularniejszego zastosowania hydrolatu w formie toniku, możemy też stosować go jako:
- baza do maseczek – hydrolat dodany do rozcieńczenia glinki podnosi walory odżywcze maseczki. Zobacz zasady przygotowywania maseczek z glinki + PRZEPISY na maseczki z zieloną glinką.
- baza do domowych kosmetyków – na bazie wody kwiatowej możemy przygotować nie tylko maseczki z glinki, ale także toniki o nieco bardziej skomplikowanym składzie (Zobacz przepis na łagodzący tonik rumiankowy), kremy, płyny dwufazowe lub serum.
- odświeżająca mgiełka – gdy raz poczujecie łagodną wilgoć o zapachu werbeny na policzkach w ciepły dzień, będziecie wiedziały, o czym mówię 😉 Nasza skóra potrzebuje ukojenia nie tylko latem, gdy jest narażona na intensywne działanie promieni słonecznych i wysokie temperatury – hydrolat w formie nawilżającej mgiełki możemy stosować również zimą, gdy nasza skóra doświadcza przesuszającego działania centralnego ogrzewania 😉
- wcierka do włosów – wody kwiatowe wykazują właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, dlatego można stosować je w formie wcierek do włosów, gdy doświadczamy problemów z łupieżem lub skarżymy się na szybko przetłuszczające się włosy. Potwierdzone w moim przypadku jest działanie hydrolatu rumiankowego w połączeniu z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego – szybko rozprawia się ze stanami zapalnymi skóry głowy.
Zobacz także:
Żel aloesowy – właściwości. Gdzie kupić i jak wybrać najlepszy?
Właściwości hydrolatów
- łagodzące
- nawilżające
- rozjaśniające
- przeciwzapalne
- antybakteryjne
- regulujące wydzielanie sebum
Jak wybrać dobry hydrolat?
Analizując skład hydrolatu, zwróćmy uwagę, czy został dodany do niego łagodny konserwant, dopuszczony do użycia w naturalnych kosmetykach, np. Benzyl Alcohol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate. Hydrolat jest w końcu wodą kwiatową, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, dlatego dodatek łagodnego konserwantu jest niezbędny. Chyba że zamierzamy kupić 100 ml wody kwiatowej, którą szybko zużyjemy, czy to do maseczki, czy domowego toniku, do którego sami dodamy potem odrobinę konserwantu.
W każdym razie trzeba pamiętać o tym, że kosmetyk, który składa się wyłącznie z czystej wody kwiatowej, np. hydrolaty firmy Make Me Bio, trzeba trzymać w lodówce.
Hydrolatów zakonserwowanych nie trzeba trzymać w lodówce, ale warto pamiętać, że ich termin ważności nie należy do najdłuższych – zazwyczaj wynosi od 3 do 8 miesięcy. Aby mieć pewność, że z kosmetykiem nic się nie stanie, wybierajmy produkty w buteleczce z ciemnego szkła i unikajmy ich ekspozycji na słońce.
Czy hydrolat to kosmetyk odpowiedni dla każdego? Przeciwwskazania
Choć hydrolat nadaje się do każdego typu cery w każdym wieku (niektóre rodzaje szczególnie polecane są cerom tłustym, inne skórze dojrzałej i suchej), osoby ze skłonnością do alergii powinny podejść ostrożnie do tematu stosowania wód kwiatowych, ponieważ może wystąpić u nich reakcja alergiczna (najczęściej występuje po zastosowaniu hydrolatu z róży damaceńskiej – potwierdzone info wśród znajomych alergików 😉
Druga sprawa jest taka, że hydrolat hydrolatowi nierówny – hydrolat różany od jednego producenta będzie uczulał, a od drugiego już nie. Dlaczego tak się dzieje? Tutaj wszystko zależy od odmiany rośliny i sposobu produkcji wody kwiatowej, dlatego warto jest stawiać na sprawdzone marki, które proponują hydrolaty w buteleczce z ciemnego szkła, z atomizerem i koniecznie z dodatkiem konserwantu.
Gdzie kupić hydrolat?
Hydrolaty dobrych marek znajdziemy w naturalnych drogeriach internetowych, takich jak Skład Prosty, Ekopolka czy Triny.pl. Ja stosuję hydrolaty z Mokosh (polecam też inne półprodukty, np. olejki eteryczne), Czterech Szpaków, Avebio i Misterstwa Dobrego Mydła.
Jak dobrać hydrolat do cery?
Choć wszystkie hydrolaty mają właściwości łagodzące i antyseptyczne, są rodzaje szczególnie polecane cerom tłustym, a także dojrzałym i naczynkowym. Warto jest więc czytać opisy dotyczące działania danego hydrolatu na opakowaniu lub przed zakupem skorzystać z małej ściągawki 😉
Czytaj także:
A Wy stosujecie hydrolaty na co dzień? Jaki jest Waszym ulubionym?