Glinki kosmetyczne to bogactwo składników mineralnych mających zbawienny wpływ na skórę. Glinki różnią się od siebie rodzajami i posiadają właściwości odpowiadające danym typom cery. Zielona, czerwona, biała, ghassoul to niektóre jej typy. Jak wybrać odpowiednią glinkę i samemu przygotować z niej maseczkę?
Glinki kosmetyczne – właściwości
Glinki kosmetyczne zalicza się do minerałów ilastych (uwodnionych glinokrzemianów), które wykazują silne właściwości bakteriobójcze, mineralizujące oraz wspomagające gojenie się ran.
Glinki pomagają usunąć nadmiar sebum i wspierają procesy metaboliczne zachodzące w skórze. Ze względu na ładunek ujemny przyciągają do siebie obecne w substancjach toksycznych ładunki dodatnie. Dzięki temu również biorą udział w wyrównywaniu pH skóry, przywracając jej odpowiedni odczyn.
Glinki kosmetyczne zawierają znaczne ilości krzemu, magnezu, potasu, żelaza oraz wapnia. Znajdziemy w nich również cynk, miedź, selen i fosfor.
Lecznicze własności glinek zostały dostrzeżone w XIX wieku, jednak już starożytni poznali się na dobroczynnym wpływie utworów geologicznych (peloidów), które po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą wykorzystywali w celach leczniczych i kosmetycznych.
Glinki kosmetyczne są obecnie składnikiem wielu preparatów przeznaczonych do pielęgnacji ciała, np. pudrów do kąpieli, mleczek, toników czy szamponów. Robi się z nich również specjalne okłady – kataplazmy.
Największymi zaletami glinek kosmetycznych są ich wszechstronność i fakt, że są hipoalergiczne – można wykorzystywać je do oczyszczania skóry głowy, kąpieli i maseczek, a przy tym są bezpieczne dla osób o cerze atopowej i skłonnej do podrażnień.
Glinki kosmetyczne – rodzaje
Wszystkie rodzaje glinek kosmetycznych doskonale oczyszczają cerę z nadmiaru sebum, mineralizując ją i odżywiając. Jednak niektóre typy są bardziej odpowiednie dla cery tłustej i problematycznej, inne zaś dla suchej i wrażliwej. Która glinka będzie dla nas najlepsza? Jest z czego wybierać! 🙂
- Glinka zielona – chyba najpopularniejszy rodzaj glinki. Wydobywana jest ze skał krzemionkowo-aluminiowych na teranie Francji. Zawiera około 20 różnych soli mineralnych, takich jak: krzem, magnez, wapń, potas, a także mikroelementów: selen, cynk, kobalt. Swój zielony kolor zawdzięcza obecności jonów żelaza dwuwartościowego. Skutecznie hamuje namnażanie się bakterii fermentacyjnych i gnilnych, a jej zdolności dezynfekujące znalazły zastosowanie w leczeniu trądziku pospolitego, ze zmianami ropnymi i zaskórnikami. Wskazania: cera tłusta, trądzikowa.
- Glinka czerwona – doskonale oczyszcza skórę, a także wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, dlatego poleca się ją dla cery naczynkowej. Glinka czerwona poprawia koloryt cery i zamyka rozszerzone pory. Wskazania: leczenie trądziku różowatego, cera naczynkowa, wrażliwa i skłonna do zaczerwienień.
- Glinka biała (zwana również porcelanową lub chińską) – wydobywa się ją ze skał bogatych w kaolinit z kopalni położonych m.in. w Pakistanie, Brazylii czy Francji. Glinka biała jest bardzo łagodna i doskonale nadaję się do cery wrażliwej. Jest ceniona ze względu na swoje właściwości zabliźniające rany. Dodaje się ją do leczniczych pudrów i zasypek. Działa na skórę ściągająco i łagodząco. Pomaga w leczeniu wszelkich stanów zapalnych oraz uspokaja skórę. Wskazania: cera sucha i wrażliwa.
Odmianą glinki białej jest glinka biała jordańska. Wydobywa się ją u brzegów Morza Martwego słynącego z bogactwa składników zbawiennych dla zdrowia i urody. Okłady z białej glinki są skutecznym narzędziem w walce z cellulitem. Wskazania: cera tłusta, okłady na cellulit.
Na rynku dostępna jest również biała glinka anapska, która należy do rodzaju glinek przybrzeżnych. Dzięki wysokiej koncentracji minerałów nasyca skórę niezbędnymi mikroelementami, stymulując komórki do produkcji kolagenu. Ma właściwości delikatnie złuszczające i redukujące drobne zmarszczki.
- Glinka ghassoul (marokańska) – wydobywa się ją z jaskiń na terenie Maroka. Doskonale oczyszcza skórę, koi ją i odpręża. Pobudza także krążenie i poprawia jej elastyczność. Ma zbawienny wpływ na włosy – dodawana do szamponu wzmacnia je i przeciwdziała ich wypadaniu. Wskazania: każdy rodzaj cery.
- Glinka błękitna – nazywana jest glinką bentonitową ze względu na jego wysoką zawartość (bentonit powstaje ze skał wulkanicznych, jego głównym składnikiem jest minerał o nazwie montmorylonit). Doskonale dotlenia i odżywia skórę, wykazując przy tym działanie lekko rozjaśniające. Na plan pierwszy wysuwają się jednak jej właściwości przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. Wskazania: cera sucha, dojrzała, ze skłonnością do zmarszczek.
Wyróżnia się również glinki:
- różową – połączenie glinki białej i czerwonej. Zalecana dla cery suchej i wrażliwej.
- żółtą – różni się od czerwonej zawartością żelaza i kolorem, ma podobne właściwości jak zielona, ale jest delikatniejsza. Dobra dla cery tłustej.
- czarną – jest wydobywana z Morza Martwego. Widocznie zmniejsza pory, doskonale oczyszczając cerę. Przeznaczona dla skóry tłustej i trądzikowej, z rozszerzonymi porami. Jej działanie jest zbliżone do działania glinki zielonej.
- fioletową – ma podobne właściwości do czerwonej. Wyróżnia ją piękna barwa, dzięki czemu znajduje zastosowanie w terapii kolorami. Zmiękcza i wygładza skórę, dodając jej blasku. Przeznaczona do cery suchej i normalnej.
Czytaj także: Hydrolaty (wody kwiatowe) – jak stosować i dobierać do typu cery?
Glinki kosmetyczne – jak zrobić maseczkę z glinki
Na początek warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących używania glinek:
- Nie dopuszczajmy do kontaktu glinki z metalem, który działa na nią dezaktywująco. Do czego będzie nam potrzebna glinka bez swoich cudownych właściwości? 😉 Mieszajmy ją przy użyciu plastiku lub drewna. W drogeriach i sklepach z kosmetykami naturalnymi możemy kupić plastikowy zestaw do przygotowywania maseczek z glinki (ok. 13 zł).
- Po nałożeniu maseczki nie pozwólmy, by glinka całkowicie zaschła na twarzy – łatwo wtedy o podrażnienie skóry. Trzymając na buzi maseczkę, należy co jakiś czas spryskać ją hydrolatem lub wodą termalną. Dodanie do glinki jogurtu czy olejków sprawi, że będzie wysychała wolniej.
- Od razu po zmyciu maseczki ciepłą wodą warto nałożyć na skórę coś nawilżającego. Krem aplikujmy na jeszcze wilgotną skórę.
Przepis na maseczkę z glinki
Będą nam potrzebne: glinka, woda termalna lub hydrolat (używam zwykle wody różanej), zestaw do przyrządzania glinek lub po prostu czyste naczynie i jakieś drewniane bądź plastikowe mieszadło. Możemy zaopatrzyć się jeszcze w miód, jogurt oraz wybrany olejek eteryczny, który wzmocni działanie glinki. Ja wybieram olejek z drzewa herbacianego, który doskonale oczyszcza cerę i działa przeciwzapalnie oraz olejek z paczuli, który działa korzystnie na wszelkiego rodzaju problemy skórne.
Czytaj także: Olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie
- Glinkę mieszamy w proporcji 1:1 z hydrolatem lub wodą termalną (możemy również użyć zwykłej wody mineralnej) Jeśli nie mamy miarki, weźmy po prostu plastikową łyżeczkę.
Na tym etapie możemy poeksperymentować ze składnikami extra, np. dodać do glinki miód (na jedną łyżeczkę glinki, jedna łyżeczka miodu oraz po kilka kropli olejku eterycznego).
- Całość mieszamy i czekamy chwilę, do czasu aż glinka spęcznieje. Mieszamy ponownie.
Konsystencję możemy dopracować, dodając odpowiednio glinkę i/lub wodę.
- Nakładamy glinkę na twarz, omijając okolicę oczu. Glinkę trzymamy na buzi ok. 15 minut. Pamiętajmy o zwilżaniu twarzy hydrolatem lub tonikiem. Maseczkę zmywamy ciepłą wodą i wklepujemy w wilgotną buzię krem.
Domowej maseczki z glinki nie zastąpi nam żaden produkt drogeryjny. W miarę dobrą alternatywą są maseczki Babuszki Agafii, ale warto pamiętać, że niektóre zawierają potencjalne alergeny, dlatego osoby o delikatnej cerze powinny stawiać na samodzielne przygotowywanie maseczek ze sprawdzonych składników.
Alternatywny sposób przyrządzania maseczki
Mieszamy glinkę w proporcji 1:1 z jogurtem naturalnym (dobrze, aby nie był on przygotowany z mleka w proszku, tylko posiadał naturalne bakterie). Jogurt naturalny jest delikatny i świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej. Dodatek jogurtu naturalnego sprawia też, że maseczka tak szybko nie zasycha na twarzy.
Domowe SPA gotowe 🙂
Jakie są Wasze patenty na wykorzystanie glinki w codziennej pielęgnacji? Podzielcie się! 🙂
