Domowy tonik rumiankowy robi się z kilku składników, cenionych ze względu na właściwości nawilżające i normalizujące. Przepis na łagodzący tonik do twarzy przyda się posiadaczkom zarówno cery mieszanej, jak i tłustej.
Domowy tonik − półprodukty i akcesoria na start
W mojej sekretnej szafce zawsze trzymam kilka nieśmiertelnych półproduktów kosmetycznych, dzięki którym można w kilka chwil wyczarować kosmetyk spełniający oczekiwania i − za sprawą ekologicznego konserwantu − trwały.
Półprodukty kosmetyczne, które stanowią doskonałą bazę do wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji twarzy to: hydrolaty, woda demineralizowana (uprzedzając pytania: można ją kupić na każdej stacji benzynowej) gliceryna roślinna, wspomniany ekokonserwant + dodatkowe substancje aktywne, np. kwas hialuronowy, żel aloesowy, witaminy i ekstrakty roślinne.
Warto też zaopatrzyć się w buteleczki z ciemnego szkła, zlewkę, miarowe pipetki oraz łyżki.
Domowy tonik rumiankowy to propozycja dla nieco bardziej zaawansowanych amatorów kosmetyków naturalnych, którzy poszukują produktu kilkuskładniowego i nadającego się do trzymania w temperaturze pokojowej.
Czytaj: Hydrolaty (wody kwiatowe) – jak stosować i dobierać do typu cery?
Wiele prostych przepisów na toniki rumiankowe jest w rzeczywistości mieszanką naparu rumiankowego i olejków eterycznych. Ten przepis jest bardziej rozwinięty i oparty na składnikach o właściwościach łagodzących i nawilżających, takich jak: sok z aloesu, gliceryna roślinna czy kwas hialuronowy potrójny.
Tonik przeznaczony jest do cery mieszanej i tłustej. Zawarte w nim składniki regulują wydzielanie sebum i łagodzą podrażnienia. Tonik delikatnie oczyszcza cerę, sprzyjając jej regeneracji.
Domowy tonik rumiankowy − skład
- hydrolat rumiankowy − hydrolat z rumianku pospolitego (Chamomilla Recutita) stosuje się w produktach do skóry wrażliwej i podrażnionej, zarówno w formie kompresów, jak i do przemywania skóry. Działa przeciwzapalnie. Jest też ceniony ze względu na właściwości rozluźniające, łagodzące i nawilżające skórę.
- woda demineralizowana/destylowana − woda pozbawiona obcych jonów. Stosowana wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka czystość roztworu. UWAGA! Do przygotowywania toników i innych produktów do pielęgnacji twarzy stosujemy tylko wodę demineralizowaną, co oznacza, że woda przegotowana odpada.
- gliceryna roślinna – doskonale nawilża; zwiększa transport składników aktywnych w głąb skóry.
- żel/sok z aloesu − ma właściwości nawilżające, regenerujące i przeciwzapalne. Wykazuje działanie normalizujące, „uspokaja” cerę.
- kwas hialuronowy potrójny − miks kwasów hialuronowych, którego nie trzeba przedstawiać − dogłębnie, nawilża regeneruje, spłyca drobne zmarszczki. Przenika przez skórę i zatrzymuje w niej wodę. Dodatek gliceryny roślinnej dodatkowo wzmacnia to działanie.
- ekologiczny środek konserwujący (Benzyl Alcohol, Salicylic Acid, Glycerine, Sorbic Acid) − płynny ekokonserwant, który oparty jest na surowcach posiadających akceptację ECOCERT, dopuszczonych konserwantach w naturalnych kosmetykach. Działa skutecznie przeciw bakteriom gram+, gram-, grzybom i pleśniom; przedłuża trwałość kosmetyku.
Gdzie można kupić półprodukty, surowce i akcesoria kosmetyczne?
Polecam miejsca Ecospa.pl i Zrobsobiekrem.pl − dostaniemy tam wszystko, co jest niezbędne do kosmetyków DIY.Gdzie kupić półprodukty, surowce kosmetyczne i niezbędne akcesoria?
Zobacz także:
Maseczki z zielonej glinki – 5 przepisów na maseczki do cery tłustej
Olej z drzewa herbacianego − sposób na trądzik
Jak przygotować domowy tonik rumiankowy krok po kroku
Potrzebne akcesoria:
- zlewka,
- łyżeczka z miarką 2 ml,
- buteleczka z ciemnego szkła o pojemności 100 ml (odkaź ją w środku spirytusem i pozostaw do wyschnięcia).
Składniki:
- 50 ml hydrolatu rumiankowego
- 35 ml wody demineralizowanej
- 4 ml ekologicznego soku/żelu z aloesu
- 4 ml kwasu hialuronowego potrójnego 1,5%
- 4 ml gliceryny roślinnej
- 2 ml ekologicznego środka konserwującego
- opcjonalnie: 3 krople olejku lawendowego
Przygotowanie:
1. Do zlewki wlej 50 ml hydrolatu rumiankowego i 35 ml wody demineralizowanej.
2. Weź plastikową łyżeczkę z miarką 2 ml i dodaj 4 ml soku aloesowego. Następnie dodawaj kolejne składniki za pomocą tej samej łyżeczki.
3. Na koniec dodaj 2 ml ekokonserwantu i dokładnie wymieszaj (możesz dodać 3 krople olejku eterycznego z lawendy, jeśli odpowiada Ci ten zapach i nie lubisz kosmetyków do twarzy fragrance-free. Możesz też dodać inny wybrany olejek, ale pamiętaj, że wszystkie cytrusowe nie są polecane do produktów do twarzy ze względu na ryzyko przebarwień; zmniejszają ochronę skóry przed promieniami UV).
4. Dokładnie wymieszaj i przelej tonik do buteleczki z ciemnego szkła.
Przechowujemy go na toaletce lub w łazience (unikajmy jednak ekspozycji na światło).
