O domowych sposobach na komary miałam okazję opowiadać w „Pytaniu na Śniadanie”. Jak zrobić naturalny spray na komary? Które olejki eteryczne są najlepsze w odstraszaniu owadów? Zobaczcie moje sprawdzone przepisy na preparaty przeciwko komarom.
Powyżej możecie obejrzeć materiał z „Pytania na śniadanie”, gdzie opowiadałam o roli olejków eterycznych w odstraszaniu owadów oraz przedstawiłam przepis na prosty domowy preparat przeciwko komarom.
Chciałabym nieco pogłębić temat i zaprezentować nieco bardziej rozbudowany przepis na spray, który sprawdza się w naszej rodzinie w każdym sezonie. 🙂
Co przyciąga do nas komary?
Zmiany klimatu i inne czynniki powodują, że komary stają się coraz bardziej agresywne, a ich ukąszenia powodują odczyny alergiczne i zapalne. Aby w pełni cieszyć się ciepłymi, letnimi wieczorami, potrzebujemy czegoś, co ochroni nas przed ugryzieniami komarów, a także odstraszy inne owady, takie jak kleszcze czy różnego rodzaju muchy.
Komary przyciąga m.in. dwutlenek węgla (znajduje się w wydychanym przez nas powietrzu), kwas mlekowy (składnik naszego potu), wilgoć oraz kwiatowe i owocowe zapachy.
Warto w tym czasie np. zrezygnować z perfum zawierających wyczuwalne kwiatowe nuty.
Chcąc zmniejszyć ryzyko ukąszeń warto przed wyjściem na dwór wziąć prysznic i założyć dłuższą, przewiewną odzież, ale niestety – te środki zapobiegawcze okazują się niewystarczające, gdy w grę wchodzi dłuższy relaks na łonie natury, a niedaleko czeka na nas chmara krwiożerczych istot 😉 W tej sytuacji z pomocą przychodzą nam olejki eteryczne.
Zobacz moją wypowiedź na temat olejków eterycznych w „Pytaniu na Śniadanie”Kliknij
Olejki eteryczne jako naturalne repelenty
Olejki eteryczne to w 100% naturalne i ekologiczne repelenty, czyli substancje odstraszające owady. Olejki eteryczne są bezpieczne i skuteczne, a poza tym zawierają szereg właściwości o działaniu leczniczym. To koncentraty o silnym stężeniu, które uzyskuje się z roślin poprzez destylację parową, ekstrakcję lub wyciskanie.
Skład każdego olejku jest bardzo trudny do odtworzenia w warunkach laboratoryjnych, ponieważ związki te mają skomplikowaną budowę i mogą zawierać nawet kilkaset składników! Od tysięcy lat były stosowane w medycynie naturalnej − w aromatoterapii, domowych środkach czyszczących i pielęgnacji. Olejki eteryczne wykazują różne właściwości lecznicze. To, co łączy wszystkie olejki to działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz rozkurczowe.
Ważne: olejki eteryczne to nie to samo, co olejki zapachowe. Olejki zapachowe to mieszaniny olejków naturalnych i syntetycznych substancji zapachowych lub całkowicie syntetyczne zapachy.
Jakie olejki wybierać? Przede wszystkim prawdziwe – oznacza to, że na opakowaniu powinna widnieć nazwa, że jest w 100% pochodzenia naturalnego.
Olejki eteryczne odstraszające komary
Olejki o potwierdzonych właściwościach odstraszających komary, a także inne owady to:
- olejek z trawy cytrynowej (odstrasza także muchy i meszki),
- olejek goździkowy,
- olejek z paczuli,
- olejek eukaliptusowy, a szczególnie olejek z eukaliptusa cytrynowego (citronella),
- olejek lawendowy (odstrasza też pajęczaki),
- olejek geranium,
- olejek rozmarynowy,
- olejek z kocimiętki − są publikacje, które mówią o niemal dziesięciokrotnie większej skutecznności w odstraszaniu komarów niż środki zawierające chemiczny DEET. Olejek z kocimiętki jest też bardzo skuteczny w przypadku much końskich, co potwierdziły eksperymenty przeprowadzone przez hodowców bydła.
Ponadto komary odstraszają:
- olejek cedrowy,
- olejek mięty pieprzowej (odstrasza też gryzonie),
- olejek tymiankowy,
- cytrynowy i pomarańczowy (olejki owoców cytrusowych mają działanie fotouczulające, dlatego nie należy ich używać przed wyjściem na słońce. Domowy spray z dodatkiem olejków cytrusowych zatem odpada, jeśli planujemy relaks na słońcu).
Czy olejki eteryczne są bezpieczne?
To, że olejki eteryczne są w 100 procentach naturalne nie oznacza, że są w 100 procentach bezpieczne. Olejki eteryczne są silnie działającymi substancjami i przede wszystkim nie należy nakładać nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Wyjątek stanowi jedynie olejek z drzewa herbacianego, który możemy stosować punktowo na skórę w przypadku wyprysków.
Czytaj: Właściwości i zastosowanie olejku z drzewa herbacianego
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku dzieci (poniżej 3. roku życia) oraz kobiet w ciąży. Większość olejków eterycznych nie jest dla nich zalecana, ewentualnie – jeśli nosimy się z zamiarem ich zastosowania – należy najpierw skonsultować używanie określonego olejku z lekarzem. Nie należy ich stosować codziennie.
W ciąży często uczulamy się na substancje, które wcześniej nie wywoływały żadnych reakcji – warto pamiętać o tej większej skłonności do alergii w ciąży. Z tych samych powodów na niektóre olejki eteryczne (w tym przypadku głównie na olejek lawendowy) powinni uważać alergicy. Polecam przeprowadzenie testu skórnego – natrzeć skórę przy nadgarstku domową mieszanką na owady i obserwować reakcję przez około pół godziny.
Jak zrobić domowy środek odstraszający komary?
Zrobienie domowego środka odstraszającego owady jest bardzo proste. Olejków eterycznych nie stosujemy bezpośrednio na skórę, tylko w połączeniu z olejem bazowym, np. słonecznikowym, z pestek winogron, jojobą lub olejem ze słodkich migdałów. Ponieważ na różne rodzaje komarów działają różne olejki eteryczne, to najlepiej będzie użyć mieszanki olejków zamiast jednego.
Olejki musimy rozcieńczyć w oleju bazowym, aby otrzymać stężenie 5-10%.
S.O.S., czyli szybka pomoc na komary − błyskawiczne przepisy
- Jeśli potrzebujemy doraźnej pomocy, możemy wymieszać 20 kropli mieszanki olejków eterycznych z 2 łyżkami oleju bazowego.
- Jeśli chcemy szybko zareagować na insekty, a mieszanka ma nam posłużyć na raz, możemy po prostu rozcieńczyć olejki w wodzie (ok. 40 kropli na 100 ml wody). Taką mieszankę wlewamy do butelki z atomizerem i rozpylamy co ok. pół godziny (możemy używać na ubrania i meble). Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, więc nie możemy liczyć na odpowiednie ich dozowanie − to spory minus tej mieszanki.
Jeśli nasz domowy środek odstraszający komary ma nam posłużyć na dłużej, wystarczy przygotować większą ilość z wybranym olejem bazowym.
Przepis na preparat na komary na bazie oleju
- 100 ml oleju bazowego (wykorzystamy olej z pestek winogron)
- 5-10 ml (około 50-100 kropli) olejku eterycznego (lub mieszanki olejków), np. 30 kropli olejku trawy cytrynowej, 30 kropli olejku goździkowego i 20 kropli olejku eukaliptusowego
Przygotowanie: Należy zmieszać olejki eteryczne z olejem bazowym i dobrze wstrząsnąć buteleczkę. Mieszankę aplikujemy na miejsca zagrożone ugryzieniem. Ponawiamy co 1-2 godziny (olejki eteryczne szybko wietrzeją). Przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła.
Domowe mieszanki na owady przygotuje się również na wódce, ale istnieją lepsze sposoby – w tym przypadku moglibyśmy ryzykować podrażnieniem skóry, zwłaszcza gdy planujemy ekspozycję na słońce. Mieszanka nabiera też wtedy specyficznego zapachu.
Mieszankę na oleju bazowym można aplikować jedynie na skórę. Jeśli szukamy bardziej funkcjonalnego specyfiku, przeznaczonego do rozpylania na ubrania i we wnętrzach, takiego, który posłuży nam przez dłuższy czas, warto zaopatrzyć się w wodę deystylowaną oraz hydrolat oczarowy, który stosuje się powszechnie jako składnik produktów na ugryzienia i alergie.
Tutaj warto wspomnieć, że sporo olejków eterycznych, mających funkcję naturalnych odstraszaczy komarów, ma właściwości łagodzące skutki ukąszeń komarów, np. olejek lawendowy, goździkowy czy eukaliptusowy. Stosuje się je także przy oparzeniach słonecznych, co warto wiedzieć szczególnie w tym czasie 🙂
Domowy spray na komary − przepis
Do wykonania sprayu przeciwko komarom potrzebne nam będą:
- szklana buteleczka z atomizerem, najlepiej z ciemnego szkła
- 30 kropli olejku geranium
- 20 kropli olejku z trawy cytrynowej
- 30 kropli olejku z eukaliptusa
- 10 kropli olejku lawendowego
- 10 kropli olejku rozmarynowego
- 1 łyżka spirytusu
- 40 ml hydrolatu oczarowego
- 50 ml wody destylowanej (dlaczego woda destylowana? Powszechnie stosuje się ją do przygotowywania kosmetyków. Pozwala uzyskać produkt wolny od bakterii, a także posiada pH neutralne dla człowieka).
- (opcjonalnie) pół łyżeczki roślinnej gliceryny
Dodatek gliceryny roślinnej lepiej połączy wszystkie składniki, ponieważ jest ona dobrym rozpuszczalnikiem dla różnych składników nierozpuszczalnych w wodzie (w tym przypadku olejków eterycznych). Hydrolat oczarowy pełni tu dodatkową łagodzącą funkcję, ale równie dobrze możemy użyć hydrolatu lawendowego (który wzmocni działanie specyfiku) czy rumiankowego.
Przygotowanie: Należy wlać wszystkie olejki do buteleczki, dodać spirytus i dobrze wymieszać. Następnie dolać hydrolat oczarowy i wodę destylowaną i znowu wymieszać. Następnie dodajemy glicerynę. Tak przygotowany spray należy wstrząsnąć przed każdym użyciem. Używamy bezpośrednio na skórę, na ubrania i w pomieszczeniach. Warto wiedzieć, że możemy rozpylić odrobinę na sierści pupila przed spacerem do lasu.
Kominek zapachowy − przyjemny sposób na komary
Sposobów na ochronę przed komarami z użyciem olejków eterycznych jest cała masa i tak naprawdę wszystko zależy tutaj od naszej wyobraźni – jeśli planujemy długi wieczór na działce lub werandzie, możemy połączyć nastrojową atmosferę z działaniem odstraszającym komary. Jak to zrobić?
Wystarczy, że użyjemy kominka do aromaterapii i użyjemy np. olejku lawendowego czy mieszanki tworzącej korzenny, przyjemny zapach – olejek goździkowy, z paczuli i pomarańczowy (jedna z moich ulubionych mieszanek olejków eterycznych).