Jak rozpoznać dobry naturalny kosmetyk do twarzy? Czym różnią się kosmetyki naturalne od organicznych, co warto wiedzieć o składach na początek i jak poruszać się wśród nazw: vegan, organic i bio?
To już nie tyle trend, a trwała tendencja – kosmetyki naturalne podbijają nasze serca, a potrzebie bycia bardziej świadomym i eko towarzyszy rewolucja w drogeriach kosmetycznych. Kosmetyki naturalne są coraz bardziej popularne i łatwiej dostępne. Starając się jednak unikać szkodliwej chemii, zdarza nam się pogubić w gąszczu sprzecznych informacji, wszechobecnego greenwashingu, a rozmydlone przepisy regulujące oznaczenie kosmetyków naturalnych sprawy nie ułatwiają. Czym charakteryzuje się dobry kosmetyk naturalny do twarzy? Na co zwracać uwagę przy wyborze?
Uważaj na greenwashing!
Greenwashing, czyli tzw. „ekościema” to zjawisko polegające na wywoływaniu u klientów poszukujących naturalnego i ekologicznego produktu wrażenia, że produkt lub firma go wytwarzająca są w zgodzie z naturą i ekologią.
W praktyce oznacza to często, że pomimo napisu na opakowaniu „eco” czy „bio” znajdujemy w środku masę substancji syntetycznych przy jednoczesnym niewielkim stopniu składników pochodzenia naturalnego.
Zjawisku greenwashingu sprzyja niestety brak precyzyjnych przepisów dotyczących oznaczania kosmetyków naturalnych, który sprawia, że możemy dać się naciągnąć na zakup produktu, który wcale nie jest ekologiczny. W tej sytuacji pomoże nam krótka analiza etykiety. Nie musimy bawić się w chemików rozszyfrowujących składy INCI, spokojnie 🙂 Wystarczy kilka wskazówek na temat ich czytania oraz znajomość odpowiednich certyfikatów, na obecność których powinniśmy zwrócić uwagę.
Kosmetyk naturalny, czyli właściwie jaki?
Mimo sporej popularności, kosmetyki naturalne nie doczekały się jeszcze jasnej definicji. Według jednej z najświeższych kosmetyk naturalny ma skład oparty w 95 procentach na składnikach naturalnych, z czego 70 procent powinno być pochodzenia organicznego (poza wodą). A pozostałe 5 procent? Warto pamiętać, że część organizacji certyfikujących produkty ekologiczne dopuszcza niewielką ilość substancji syntetycznych w kosmetykach naturalnych.
Według kolejnej definicji dowiadujemy się, że składniki kosmetyków naturalnych powinny być pozyskiwane w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego. Tylko w dwóch przypadkach dopuszcza się bowiem składniki pochodzenia zwierzęcego – mowa o wosku pszczelim i lanolinie.
Kosmetyki naturalne a organiczne
Kosmetyki organiczne podlegają większym restrykcjom. Termin „organiczny” odnosi się do produktów, które powstały bez użycia nawozów sztucznych, GMO i pestycydów. W ich składzie znajdziemy od 90-95 procent składników roślinnych pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych, co zostaje potwierdzone przez odpowiednie certyfikaty. Kontrolowane uprawy ekologiczne, muszą bowiem spełniać cały szereg wymagań. Najbardziej popularne certyfikaty to m.in.: Ecocert, BDIH, USDA Organic, NaTrue, Demeter, Cosmebio, Cosmos i Soil Association.
WARTO WIEDZIEĆ
Kosmetyki wegańskie to produkty wolne od składników pochodzenia zwierzęcego. Produkty te mogą jednak zawierać składniki konserwujące, takie jak parabeny, a także syntetyczne barwniki i aromaty.
Składy kosmetyków naturalnych
W składzie kosmetyków naturalnych znajdziemy:
• oleje roślinne i wody kwiatowe,
• olejki eteryczne i ich frakcje,
• wyciągi z ziół,
• naturalne emolienty,
• nieorganiczne sole i tlenki otrzymywane z minerałów,
• naturalne barwniki i emulgatory, np. estry sacharozy, poliglicerolu, alkilowane poliglukozydy,
• konserwanty identyczne z naturalnymi.
Naturalne kosmetyki do twarzy – na co zwracać uwagę
Wybierając naturalne kosmetyki do twarzy, zwracaj uwagę na składniki odpowiednie dla twojego typu cery. Jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej bądź z tendencją do przetłuszczania się, unikaj kosmetyków zawierających składniki komedogenne i zwracaj uwagę na zawartość przeciwzapalnych i regulujących wydzielanie sebum ekstraktów roślinnych.
Oprócz certyfikatów i składów, pamiętaj o składnikach aktywnych zawartych w formule i ich właściwościach, np. jeśli zależy ci na ujędrnieniu twarzy i działaniu antiaging, szukaj kosmetyków zawierających ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, miłorzębu japońskiego czy zielonej herbaty; jeśli chcesz rozjaśnić przebarwienia – bogatych w witaminę C, jeśli twoim priorytetem jest odżywienie skóry – sięgaj po kosmetyki z zawartością miodu manuka, ekstraktu z wiesiołka czy aloesu. Fajne kosmetyki naturalne do twarzy znajdziesz na m.in.: https://puderikrem.pl/pol_m_Kosmetyki-naturalne_Pielegnacja-twarzy-303.html
Czytaj także: Bakuchiol – roślinny odpowiednik retinolu. Kosmetyki z bakuchiolem
Krótki przewodnik po składzie INCI
Garść wskazówek na dobry początek swojej przygody z czytaniem składów kosmetyków, czyli o tym pamiętaj:
- Składniki umieszcza się na opakowaniu w kolejności od tego, którego jest najwięcej, do tego, którego w składzie znajdziemy najmniej. Gdy na pierwszym miejscu składu odczytamy składniki: Sorbitan Stearate, Glyceryl Stearate, Stearic Acid czy Cetearyl Alcohol, możemy stwierdzić, że producentowi bardziej niż naturalnym składzie, zależało na odpowiedniej konsystencji kosmetyku.
- Wszystkie składniki z końcówką -paraben to konserwanty, których należy unikać. O szkodliwe działanie na nasz organizm posądzane są także inne konserwanty oznaczane w składzie jako: Phenoxyethanol i Ethylhexylglycerin.
- Choć składniki z końcówką -oil sugerują obecność olejów, trzeba zwrócić uwagę na Mineral Oil, zwany też Paraffinum Liquidum, który jest pochodną ropy naftowej. (szkodliwy dla środowiska i nasilający stany zapalne skóry składnik)
Materiał powstał we współpracy z Puder i Krem.
