Ałun to popularna alternatywa dla dezodorantów i antyperspirantów z aluminium. Ostatnio mówi się jednak wiele o jego szkodliwości. Jakie właściwości ma ałun i czy można go bezpiecznie stosować?
Złą sławą owiana historia soli aluminium
Od kilku lat powstają badania dotyczące szkodliwości antyperspirantów zawierających sole aluminium. Najwięcej kontrowersji zbudzają te wykazujące związek pomiędzy regularnym używaniem antyperspirantów a rakiem piersi.
Glin z powodu zdolności do kumulowania się w organizmach żywych oskarża się o powodowanie chorób układu nerwowego i nowotworów. Osoby uznające szkodliwość glinu rezygnują z dezodorantów i antyperspirantów zawierających sole aluminium i poszukują naturalnych alternatyw kosmetycznych.
Bezpieczniej jest stosować dezodoranty bez aluminium, parabenów i substancji o potencjale estrogennym − dezodoranty nakładamy bowiem na wrażliwą skórę pod pachami, która łatwo ulega podrażnieniom. Z tego powodu potrzebuje specjalnej pielęgnacji, która pozwoli zniwelować bakterie odpowiedzialne za przykry zapach oraz w naturalny sposób zapobiegnie nadmiernemu poceniu się.
Ałun, czyli znany od antycznych czasów kryształ, składający się z naturalnie występujących soli, od dłuższego czasu uznaje się za świetną alternatywę dla kosmetyków zawierających sole aluminium. Czy jednak możemy go uznać za dezodorant wolny od glinu i bezpiecznie stosować?
Ałun − właściwości i zastosowanie
Oszlifowana, przezroczysta bryłka nie dość, że wygląda designersko, to jeszcze ma właściwości niwelujące potliwość. Zwolennicy ałuny chwalą jego zalety:
- jest bezwonny i nie pozostawia plam (prawda)
- uznaje się, że łagodzi drobne skaleczenia i zaczerwienia (średnio − w moim przypadku bardzo podrażniał pachy, nie mówiąc już o wrażeniach po depilacji…)
- dobrze radzi sobie z trądzikiem, wysuszając stany zapalne skóry (nie próbowałam; wolę maść cynkową lub olejek z drzewa herbacianego stosowany punktowo na wypryski)
- ałun jest tani i wydajny – za kostkę ważącą 60 gramów zapłacimy około 20 złotych (prawda − podejrzewam, że ałunowa bryłka wystarczy na bardzo długi czas)
Jak stosuje się ałun?
Wystarczy zwilżyć kryształ wodą i posmarowanie nim skórę pod pachami. Po aplikacji ałun warto przemyć i pozostawić do wyschnięcia.
Skład ałunu
Ałun to naturalny kryształ. Nie oznacza to jednak, że w jego składzie nie znajdziemy glinu, na który już naprowadza nas sama nazwa. Ałun to w końcu sól glinowo-potasowa, a przecież to właśnie obecność aluminium (glinu) w kosmetykach jest najbardziej niepożądana.
Czy ałun jest bezpieczny?
Odpowiedź wydaje się w takim razie oczywista − jeśli unikamy drogeryjnych dezodorantów ze względu na szkodliwość soli aluminium, nie powinniśmy też stosować ałunu. Chociaż ałun stosowany od czasu do czasu nam nie zaszkodzi − trudno jest bowiem, żebyśmy na większe wyjścia smarowały się mieszanką olejków i skrobi kukurydzianej − na co dzień lepsze będą łagodniejsze naturalne dezodoranty zawierające substancje dobrze pochłaniające wilgoć, np. glinkę czy sodę czy olejki o właściwościach antyseptycznych.
Przykłady:
- Dezodorant w kremie z Zieloną Glinką od Purite (49 zł/ 50 ml) – wyrównuje pH skóry, zawiera zieloną francuską glinkę leczniczą
- Lavera Sensitive w kulce (ok.25 zł/50 ml)
- Schmidt’s w sztyfcie (ok 22 zł/19,8 g)